Kabel HDMI 2.0 czy 2.1 – który wybrać? Czym się różni i co wprowadza nowy standard?

0
Kabel HDMI 2.0 czy 2.1 – który wybrać? Czym się różni i co wprowadza nowy standard?

Dotychczasowy standard HDMI 2.0

Wielu z nas korzysta z kabli HDMI bez znajomości wersji standardu. I nie ma w tym nic dziwnego, bowiem nawet starsze kable HDMI zapewniają obsługę rozdzielczości Full HD w częstotliwości 60 klatek na sekundę lub 4K z filmowymi 24 klatkami. Do oglądania telewizji potrzebne jest jednak 60 klatek, co przy 4K wymusza zastosowanie wersji 2.0. I mimo że dzisiejszym standardem wciąż jest Full HD, to na rynku już zaczęły się pojawiać telewizory 8K. Niestety mają one bardzo duże wymagania co do przepustowości sygnału, dlatego też HDMI 2.0 nie zda egzaminu nawet przy mniejszej częstotliwości odświeżania w tej rozdzielczości.

HDMI 2.1, czyli kabel do 8K

Aby cieszyć się rozdzielczością 7680x4320, potrzebujemy kabla HDMI w standardzie 2.1. Zapewnia on przepustowość na poziomie 48 Gbit/s, co w porównaniu do poprzedniego standardu (18 Gbit/s) jest ogromnym skokiem w szybkości transmisji danych. Dzięki temu otrzymujemy bezkompromisową obsługę rozdzielczości 8K przy odświeżaniu równym 60 Hz (a przy użyciu DSC nawet 120 Hz). Co warto nadmienić, kabel HDMI 2.1 będzie kompatybilny wstecznie, co oznacza, że możemy użyć go w urządzeniach obsługujących standard 2.0. Niestety, przenoszenie sygnałów o większej rozdzielczości rodzi pewne ograniczenie, jakim jest maksymalna długość kabla. Już w wersji 2.0 nie zaleca się przekraczania 5 metrów przy braku wzmacniacza, a w przypadku standardu 2.1 nawet nie znajdziemy pasywnego kabla o tej długości. 

[product search="hdmi 2.1" limit="3" onlyAvailable="true"]

Co jeszcze wnosi standard HDMI 2.1?

Obsługa 8K w częstotliwości 60 Hz to nie jedyne zalety płynące ze standardu HDMI 2.1. Okazuje się bowiem, że zyskujemy także kompatybilność z dynamicznym HDR i zmienną częstotliwością odświeżania. To drugie z całą pewnością zadowoli graczy. Przełączanie między urządzeniami w telewizorze również będzie szybsze i pozwoli uniknąć czarnego ekranu. Oprócz tego HDMI 2.1 wspiera standard eARC, który w przeciwieństwie do zwykłego ARC pozwala na przesył zaawansowanych formatów dźwięku, takich jak na przykład Dolby Atmos. 

Czy warto kupić kabel HDMI 2.1?

Czy po zaznajomieniu się ze specyfikacją nowego standardu HDMI 2.1 warto kupić nowy kabel? Cóż, to wszystko zależy od naszych potrzeb związanych ze sprzętem, z którego korzystamy. Od niedawna można bowiem kupić telewizor 8K, jednak wciąż nie jest to mały wydatek i jeszcze długo nie będzie. Z kolei w przypadku urządzeń 4K bardzo często nie mamy jeszcze aktualizacji oprogramowania od producenta, które pozwalałoby na wykorzystanie choćby części potencjału standardu 2.1, czyli na przykład dynamicznego HDR lub przesyłu ścieżki dźwiękowej w Dolby Atmos. Z tego można śmiało wywnioskować, że HDMI 2.0 jeszcze przez jakiś czas będzie wystarczające do większości domowych zastosowań.

[product id="551, 568, 609" limit="3" onlyAvailable="true"]

Internauci szukali również: hdmi 2.0, kable hdmi 4k, przewód hdmi, złącze hdmi, czym się różni, kabel hdmi 2.0, kable hdmi 2.0, kabel hdmi arc, hdmi 4k, hdmi arc kabel, standardy hdmi, hdmi standard, hdmi 2.0 a, standard hdmi, hdmi a, kabel hdmi jaki wybrać, wersje hdmi, maksymalna długość kabla hdmi, długość kabla hdmi, hdmi 2.0 kabel, przewód hdmi arc, hdmi-2, standardy kabli hdmi, kabel hdmi euro agd, jaki kabel hdmi kupić, hdmi 2.0a, hdmi maksymalna długość, hdmi 2.0 hdr, kabel hdmi z arc, kabel hdmi full hd, hdmi co to, kable hdmi różnice, hdmi 2.0 vs 3.0, hdmi 2.0 tv, tv with hdmi 2.0, hdmi 2.0 standard, hdmi 2.0 when, 4k tv hdmi 2.0, tv 4k hdmi 2.0, hdmi v 2.0, czym się różnią kable hdmi, złącze hdmi co to jest, hdmi kabel full hd, kabel hdmi jakiej firmy, hdmi 2.0 uhd tv, arc s hdmi cable, tv hd kabel, długości kabli hdmi, kabel hdmi wersje, bluetooth 2.1 vs 3.0, kabel hdmi zastosowanie, kabel hdmi maksymalna długość, hdmi bez kabli, hdtv kabel, hdmi kabel arc, złącze hdmi opis, kabel hdmi różnice, kabel hdmi z filtrem czy bez, jaki kabel optyczny wybrać, kabel hdmi jaki kupić, kabel optyczny vs hdmi, kabel hdmi opis, bluetooth 3.0 vs 2.1, hdmi kabel kategorie 2, kabel tv hdmi, hdmi kabel standard, kable hdmi jaki wybrać, hdmi 2.0 level a, długość hdmi, hdmi-w, hdmi długość maksymalna, zlącze hdmi, o hdmi

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium