Opcje przeglądania

Listwy zasilające i przedłużacze to dwa najpopularniejsze sposoby przedłużenia zasięgu gniazdka elektrycznego.

Przedłużacze i listwy zasilające

Listwa przeciwprzepięciowa a przedłużacz elektryczny – czy istnieje różnica?

Listwa zasilająca to urządzenie, które pozwala na podłączenie wielu urządzeń elektrycznych do jednego źródła zasilania. Składa się z kilku gniazd elektrycznych oraz wtyczki i kabla na końcu. Niektóre listwy zasilające wyposażone są również w wyłącznik automatyczny, który chroni przed zwarciami lub przeciążeniem - wtedy jest to listwa przeciwprzepięciowa, jeśli wyłącza się sama.

Przedłużacz elektryczny natomiast jest urządzeniem, składającym się z długiego kabla, wtyczki i co najmniej jednego gniazda elektrycznego. Jego głównym celem jest umożliwienie podłączenia urządzeń elektrycznych znajdujących się daleko od gniazdka. Przedłużacze dostępne są w różnych długościach, co pozwala na wybór odpowiedniego w zależności od potrzeb. Przedłużacz 2 m jest raczej krótki, a przedłużacz 5 m stosuje się przeważnie w mieszkaniach.

Obydwa urządzenia często wykorzystuje się w tym samym celu — by stworzyć rozgałęzione połączenie elektryczne. Choć często nazywa się je zamiennie, to jednak każda listwa jest przedłużaczem, ale nie każdy przedłużacz ma funkcjonalności listwy: może mieć tylko jedno wyjście, a zamiast zabezpieczenia przeciwnapięciowego ma zwykły wyłącznik.

Czy przedłużacze elektryczne ochronią Twoją elektronikę?

Wyłącznik, w który wyposażone są przedłużacze elektryczne, może być używany do włączania i wyłączania zasilania wszystkich podłączonych urządzeń. Pozwala to na oszczędność energii oraz zwiększa bezpieczeństwo. Jednak nie ochroni przed nagłym zwarciem w sieci!

Wiele listew jest wyposażonych w układ ochrony przeciwprzepięciowej, który chroni podłączone urządzenia przed potencjalnie katastrofalnymi uszkodzeniami spowodowanymi przez nagłe wzrosty napięcia w sieci elektrycznej. Inne listwy prądowe mają wbudowane filtry EMI/RFI, które redukują zakłócenia elektromagnetyczne i radiowe. To właśnie takie urządzenia zapewniają bezpieczeństwo elektronice!

Listwy elektryczne i inne gadżety

Oprócz przedłużaczy i listw zasilających nasza oferta obejmuje też rozgałęźniki (tak zwane „złodziejki” do gniazdek) pozwalające na podpięcie kilku urządzeń do jednego gniazdka w ścianie i związane z nimi akcesoria jak wtyczki kątowe lub wyłączniki. W ofercie mamy też urządzenia specjalistyczne jak bębnowy przedłużacz ogrodowy, z długim, często kilkunastometrowym kablem.

Wszelkie urządzenia tego typu zapewniają dodatkowe gniazda do jednego źródła zasilania, co pozwala na podłączenie wielu urządzeń jednocześnie. Eliminuje to konieczność instalowania dodatkowych gniazdek elektrycznych w domu, pozwala na efektywne wypełnianie domowych obowiązków i rozrywkę.

Często listwa przepięciowa pozwala na ochronę podłączonych urządzeń przed przeciążeniem i zwarciem oraz zapewnia bezpieczną pracę, więc jest przydatna zwłaszcza w firmach. Wiele urządzeń komputerowych może zostać uszkodzonych przez nagłe skoki napięcia, więc warto dokupić do swojego biura listwy przeciwnapięciowe albo przedłużacz na biurko.

Warto też zwrócić uwagę, na dobrą organizację urządzeń zwłaszcza w zatłoczonych miejscach pracy. Zarówno przedłużacze, jak i listwy zasilające mogą pomóc w utrzymaniu porządku w miejscu pracy poprzez zmniejszenie plątaniny kabli i umożliwienie lepszej organizacji podłączonych urządzeń. Często nowoczesne listwy elektryczne i przedłużacze są wyposażone w porty USB, które pozwalają na ładowanie urządzeń mobilnych, takich jak smartfony czy tablety, bez konieczności korzystania z dodatkowych ładowarek.

Kto może skorzystać na zakupie urządzeń jak listwa przepięciowa?

Przedłużacze do prądu i listwy są szczególnie pomocne w dużych gospodarstwach domowych, w których mieszka wiele osób korzystających z wielu urządzeń elektrycznych i elektronicznych jednocześnie. Listwy i przedłużacze ułatwiają podłączenie telewizorów, komputerów, świateł, urządzeń mobilnych i urządzeń kuchennych — zwłaszcza gdy przygotowuje się stanowisko pracy w domu.

Dobrej jakości przedłużacze i listwy są też niezbędne w biurach z wieloma komputerami, drukarkami, skanerami i innymi urządzeniami biurowymi. Korzystają z nich również majsterkowicze i rzemieślnicy, którzy w swoich garażach i warsztatach używają różnych elektronarzędzi. Przedłużacze pozwalają na podłączenie urządzeń elektronicznych do gniazdka w dowolnym miejscu, niezależnie od tego, czy jesteś w domu, czy w pracy.

Również obiekty komercyjne jak hotele, restauracje i kawiarnie potrzebują listew zasilających i przedłużaczy do podłączenia takich urządzeń jak telewizory, światła, urządzenia kuchenne i systemy obsługi klienta. W klasach, laboratoriach, bibliotekach i salach komputerowych również trzeba podłączyć różne urządzenia, od komputerów po rzutniki i sprzęt laboratoryjny, do źródła zasilania.

Warto zdecydować się na wybór takich urządzeń, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie i ochronie urządzeń domowych — w szczególności komputerów i sprzętu elektronicznego. Odpowiednie zaplanowanie okablowania w domu chroni nie tylko twoje gadżety… ale też użytkowników — przed zaplątaniem się w przewody!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium