+48 601 820 111 pn-pt 8:00-17:00
0
do kasy
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od 199,00 zł
suma: 0,00 zł
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od 199,00 zł
09-04-2019
Odbiór darmowej telewizji naziemnej - jaka antena DVB-T będzie odpowiednia?
Odbiór darmowej telewizji naziemnej - jaka antena DVB-T będzie odpowiednia?

Cyfrowa telewizja naziemna DVB-T to obecnie 29 polskojęzycznych darmowych kanałów telewizyjnych nadawanych w cyfrowej jakości. Aby skutecznie odebrać wszystkie kanały niezbędna jest przede wszystkim antena DVB-T przeznaczona do odbioru częstotliwości UHF. Nierzadko wybór odpowiedniej anteny spędza sen z oczu wielu odbiorcom, dlatego w niniejszym artykule podpowiemy, które kryteria należy wziąć pod uwagę podczas zakupu anteny DVB-T.

Multipleks – czyli „pakiet” kanałów

Kanały telewizji naziemnej nadawane są w czterech multipleksach, czyli tzw. pakietach transmitowanych na tej samej częstotliwości. W Polsce wyróżniamy 3 multipleksy nadawane na częstotliwości UHF (470-862 MHz) i jeden multipleks (MUX 8) nadawany na częstotliwości VHF tj. 174-230 MHz. Poniżej przedstawiamy listę kanałów nadawanych na poszczególnych multipleksach:

MUX 1 MUX 2 MUX 3 MUX 8
Fokus TV TVN TVP1 HD TVP Sport HD
Stopklatka TV TV4 TVP2 HD TVP Rozrywka
8TV TV6 TVP 3 Zoom TV
TTV TV Puls TVP Kultura Metro TV
Polo TV TV Puls 2 TVP Sport Nowa TV
ATM Rozrywka Polsat TVP Historia WP
TV Trwam Super Polsat    
TVP ABC TVN 7    


Na tym etapie zastanów się, czy zależy Ci na odbiorze multipleksu 8, który nadawany jest na paśmie VHF. Jeśli wystarczy Ci tylko MUX 1, 2 i 3 potrzebujesz antenę, która odbiera tylko pasmo UHF (najpopularniejszy typ anteny). Jeśli jednak zdecydujesz się na odbiór pełnej oferty, należy zastosować antenę typu COMBO, czyli taką, która odbiera pasmo UHF oraz VHF (najlepiej z możliwością ustawienia polaryzacji pionowej lub poziomej) lub osobno antenę na pasmo UHF i drugą antenę na VHF, a sygnał z obu anten należy połączyć zwrotnicą sygnału.

Jaką antenę DVB-T wybrać?

Obecnie na rynku można znaleźć przeróżne anteny – od bardzo małych, designerskich anten pokojowych po bardzo rozbudowane anteny kierunkowe o długości ponad 1m.

Ze względu na konstrukcję, możemy wyróżnić :

  • Anteny Pokojowe – zazwyczaj panelowe, wyposażone we wzmacniacz sygnału,
  • Anteny Panelowe zewnętrzne – wyglądem przypominają antenę pokojową, ale są przystosowane do pracy na zewnątrz, w większości aktywne (ze wzmacniaczem)
  • Anteny Dookólne – anteny aktywne, które odbierają sygnał na całej swojej średnicy. Świetnie sprawdzają się tam, gdzie odległość od nadajnika jest nie większa niż 40 km, a sygnał odbierany jest z odbicia
  • Anteny Kierunkowe – jak nazwa wskazuje, muszą być ustawione dokładnie w kierunku nadajnika, zazwyczaj mają duży zysk, przez co mogą odebrać sygnał bez wzmacniacza z odległości ok. 60km (w zależności od topografii terenu)
  • Anteny Szerokokątne – anteny o dużym zysku, które nie wymagają tak precyzyjnego ustawienia jak anteny kierunkowe. W połączeniu z przedwzmacniaczem odbierają sygnał z odległości nawet 100 km.

Szukając odpowiedniej anteny musimy wziąć pod uwagę szereg różnych czynników, które w mniejszym lub w większym stopniu wpływają na odbiór sygnału.

  • Pierwszym i najważniejszym krokiem przy wyborze anteny będzie sprawdzenie odległości naszego miejsca odbioru sygnału od stacji nadawczej (nadajnika). Jeśli nadajnik znajduje się bardzo blisko, czyli w odległości nie większej niż 10-15km, możemy zastosować antenę panelową/pokojową (Uwaga – nawet bliskie położenia nadajnika nie gwarantuje odbioru sygnału anteną pokojową). Anteny kierunkowe pasywne sprawdzą się, gdy miejsce odbioru znajduje się nie dalej niż 50km od nadajnika, a gdy odległość jest większa niż 50km, zaleca się stosowanie anten kierunkowych lub szerokokątnych aktywnych.

Poniżej przedstawiamy propozycje anten dostępnych w naszym sklepie w zależności od lokalizacji względem nadajnika:

 

Do 10 km

10-30 km

30-50 km

Powyżej 50 km

Digit bierna Telmor

Digit bierna Telmor

Antena kierunkowa LB2100 Combo pasywna

Antena szerokopasmowa ASR Classic

Polska antena panelowa Delta

Antena dookólna Compact

Antena kierunkowa Combo LB2000

Antena kierunkowa LB2100w aktywna

Polska antena pokojowa panelowa

Antena kierunkowa LB900 Libox

Telmor Digit Activa

Antena kierunkowa DAT HD Televes

Antena pokojowa siatkowa

Antena dookólna Cabletech

Antena kierunkowa V-Zenit Televes

Antena kierunkowa T-URBO-T Combo Telmor

 

Lokalizator nadajników dostępny jest pod adresem https://emimaps.emitel.pl/

Uwaga! Przy sprawdzaniu odległości należy brać pod uwagę nadajniki dużej mocy tj. ok. 100kW. Powyższy zasięg wskazanych anten sprawdza się w większości przypadków, ale należy mieć na uwadze, że każdy teren ma swoja specyfikę, i może być wymagana instalacja anteny o większym zysku lub innej konstrukcji.

  • Następnie należy określić „widoczność” stacji nadawczej tzn. czy w kierunku, w którym ustawiona będzie antena występują przeszkody takie jak wysokie drzewa, budynki w bliskiej odległości od anteny lub inne urządzenia, które mogą zakłócać sygnał. W przypadku lokalizacji, gdzie sygnał jest zasłaniany przez wysokie budynki, odpowiednim rozwiązaniem będzie antena szerokokątna lub dookólna, która odbierze sygnał z odbicia.
  • Ostatnie kryterium mające wpływ na wybór anteny to złożoność instalacji. Jeśli decydujesz się na instalację zbiorczą, w której poszczególne odcinki przewodu antenowego przekraczają kilkanaście metrów, a sygnał jest rozdzielany na kilka lub nawet kilkanaście odbiorników warto wziąć pod uwagę antenę aktywną, czyli taką, która wyposażona jest we wzmacniacz sygnału.

 

Podsumowując, pamiętaj, że nie ma jednej anteny, która sprawdzi się we wszystkich sytuacjach. Każda instalacja powinna być rozpatrywana indywidualnie, a wpływ na odbiór sygnału ma wiele czynników. W niniejszym artykule wymieniliśmy te czynniki, które są związane bezpośrednio z odbiorem sygnału przez antenę, ale mimo idealnie dobranej anteny obraz może „klatkować” poprzez np. zastosowanie przewodu antenowego wątpliwej jakości. Warto zaznaczyć, że antena może okazać się zbyt mocna – dlatego nie warto zaopatrywać się w anteny o dużym zysku w miejscu, gdzie nadajnik znajduje się w niedużej odległości.

[product id="110,1462,1768"]

Blog kategorie

Skomentuj ten artykuł (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium