+48 601 820 111 pn-pt 8:00-17:00
0
do kasy
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od 199,00 zł
suma: 0,00 zł
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od 199,00 zł
15-07-2020
Odbiór darmowej telewizji naziemnej - jaka antena DVB-T będzie odpowiednia?
Odbiór darmowej telewizji naziemnej - jaka antena DVB-T będzie odpowiednia?

Cyfrowa telewizja naziemna DVB-T to obecnie 29 polskojęzycznych darmowych kanałów telewizyjnych nadawanych w cyfrowej jakości. Aby jednak skutecznie odebrać wszystkie, niezbędna jest przede wszystkim antena naziemna przeznaczona do odbioru częstotliwości UHF. Nierzadko wybór odpowiedniej spędza sen z oczu wielu odbiorcom, dlatego w niniejszym artykule podpowiemy, które kryteria należy wziąć pod uwagę podczas zakupu anteny DVB-T.

Multipleks – czyli „pakiet” kanałów telewizji naziemnej

Kanały telewizji naziemnej nadawane są w czterech multipleksach, czyli tzw. pakietach transmitowanych na tej samej częstotliwości. W Polsce wyróżniamy 3 multipleksy nadawane na częstotliwości UHF (470-862 MHz) i jeden multipleks (MUX 8) nadawany na częstotliwości VHF tj. 174-230 MHz. Poniżej przedstawiamy listę kanałów nadawanych na poszczególnych multipleksach:

MUX 1 MUX 2 MUX 3 MUX 8
Fokus TV TVN TVP1 HD TVP Sport HD
Stopklatka TV TV4 TVP2 HD TVP Rozrywka
8TV TV6 TVP 3 Zoom TV
TTV TV Puls TVP Kultura Metro TV
Polo TV TV Puls 2 TVP Sport Nowa TV
ATM Rozrywka Polsat TVP Historia WP
TV Trwam Super Polsat    
TVP ABC TVN 7    

 

Antena telewizji naziemnej a pasmo UHF i VHF

Na tym etapie zastanów się, czy zależy Ci na odbiorze multipleksu 8, który nadawany jest na paśmie VHF. Jeśli jednak wystarczy Ci MUX 1, 2 i 3 to potrzebujesz anteny do telewizji naziemnej, która odbiera tylko pasmo UHF (jest to najpopularniejszy typ). Jeśli jednak chcesz wszystkie kanały, to potrzebna będzie antena typu combo, czyli taka, która odbiera zarówno pasmo UHF, jak i VHF (najlepiej z możliwością ustawienia polaryzacji pionowej lub poziomej). Inną opcją jest jedna antena VHF, a druga UHF, a do tego zwrotnica sygnału, dzięki której połączymy sygnał z obu anten.

Jaką antenę DVB-T wybrać?

Obecnie na rynku można znaleźć przeróżne anteny – od bardzo małych, designerskich anten pokojowych po bardzo rozbudowane anteny kierunkowe o długości ponad 1 metra.

Ze względu na konstrukcję, możemy wyróżnić:

  • Anteny Pokojowe – zazwyczaj panelowe, wyposażone we wzmacniacz sygnału.
  • Anteny Panelowe zewnętrzne – wyglądem przypominają antenę pokojową, ale są przystosowane do pracy na zewnątrz. W większości są to modele aktywne (ze wzmacniaczem).
  • Anteny Dookólne – anteny aktywne, które odbierają sygnał całą swoją średnicą. Świetnie sprawdzają się tam, gdzie odległość od nadajnika jest nie większa niż 40 km, a sygnał odbierany jest z odbicia.
  • Anteny Kierunkowe – jak sama nazwa wskazuje, muszą być ustawione dokładnie w kierunku nadajnika. Zazwyczaj charakteryzują się dużym zyskiem, przez co mogą odebrać sygnał bez wzmacniacza z odległości ok. 60 km. Odległość ta zależy oczywiście od topografii terenu.
  • Anteny Szerokokątne – anteny o dużym zysku, które nie wymagają tak precyzyjnego ustawienia jak anteny kierunkowe. W połączeniu z przedwzmacniaczem odbierają sygnał z odległości nawet 100 km.

Jaka antena do telewizji naziemnej będzie najlepsza?

Szukając odpowiedniej anteny do telewizji naziemnej, musimy wziąć pod uwagę szereg różnych czynników, które w mniejszym lub w większym stopniu wpływają na odbiór sygnału.

  • Pierwszym i najważniejszym krokiem przy wyborze anteny będzie sprawdzenie odległości naszego miejsca odbioru sygnału od stacji nadawczej (nadajnika). Jeśli nadajnik znajduje się bardzo blisko, czyli w odległości nie większej niż 10-15 km, możemy zastosować antenę panelową lub pokojową (tu warto zauważyć, że nawet bliskie położenia nadajnika nie gwarantuje odbioru sygnału anteną pokojową). Anteny kierunkowe pasywne sprawdzą się, gdy miejsce odbioru znajduje się nie dalej niż 50 km od nadajnika, a gdy odległość jest większa niż 50 km, zaleca się stosowanie anten aktywnych – kierunkowych lub szerokokątnych.

Poniżej przedstawiamy dostępne w naszym sklepie anteny do odbioru telewizji naziemnej pod kątem odległości względem nadajnika:

 

Do 10 km

10-30 km

30-50 km

Powyżej 50 km

Digit bierna Telmor

Digit bierna Telmor

Antena kierunkowa LB2100 Combo pasywna

Antena szerokopasmowa ASR Classic

Polska antena panelowa Delta

Antena dookólna Compact

Antena kierunkowa Combo LB2000

Antena kierunkowa LB2100w aktywna

Polska antena pokojowa panelowa

Antena kierunkowa LB900 Libox

Telmor Digit Activa

Antena kierunkowa DAT HD Televes

Antena pokojowa siatkowa

Antena dookólna Cabletech

Antena kierunkowa V-Zenit Televes

Antena kierunkowa Combo DAT HD Televes

 

Lokalizator nadajników dostępny jest pod adresem https://emimaps.emitel.pl/

Uwaga! Przy sprawdzaniu odległości należy brać pod uwagę nadajniki dużej mocy tj. około 100 kW. Powyższy zasięg wskazanych anten sprawdza się w większości przypadków, jednak należy mieć na uwadze specyfikę terenu, w tym większe przeszkody na drodze sygnału. Może się okazać, że będzie wymagana instalacja anteny DVB-T o większym zysku lub innej konstrukcji.

  • Następnie należy określić „widoczność” stacji nadawczej, czyli ustalić, czy w kierunku, w którym ustawiona będzie antena telewizji naziemnej, występują przeszkody lub inne urządzenia mogące zakłócać sygnał. Do tych pierwszych zaliczyć można wysokie drzewa lub bliska obecność budynku, który może skutecznie ograniczać sygnał. W przypadku lokalizacji, gdzie sygnał jest zasłaniany przez takie przeszkody, odpowiednim rozwiązaniem będzie antena szerokokątna lub dookólna, która odbierze sygnał z odbicia.
  • Ostatnie kryterium mające wpływ na wybór anteny to złożoność instalacji. Jeśli decydujesz się na instalację zbiorczą, w której poszczególne odcinki przewodu antenowego przekraczają kilkanaście metrów, a sygnał jest rozdzielany na kilka lub nawet kilkanaście odbiorników warto wziąć pod uwagę antenę aktywną, czyli taką, która wyposażona jest we wzmacniacz sygnału.

Podsumowując, można powiedzieć, że nie istnieje najlepsza antena do telewizji naziemnej. Każda będzie bowiem miała inne zastosowanie, a więc każdą instalację należy rozpatrywać indywidualnie. Może się okazać, że wystarczy prosta i niedroga antena pokojowa lub panelowa, która skutecznie odbierze sygnał z pobliskiego nadajnika. Jeśli jednak jego odległość będzie spora, a czynników przeszkadzających za dużo, to nawet idealnie dobrana antena DVB-T może nie wystarczyć. Do tego warto pamiętać o przewodzie antenowym dobrej jakości, który nie będzie powodował przerywania obrazu i zakłóceń.

Warto pamiętać, że antena do odbioru telewizji naziemnej nie może też być zbyt mocna. W takim samym stopniu uniemożliwi to poprawny odbiór sygnału. Dlatego jeśli nadajnik znajduje się w naszej bezpośredniej okolicy, to pierwsze najlepiej spróbować z anteną pokojową.

[product id="110,1462,1768"]

Blog kategorie

Skomentuj ten artykuł (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium