Producent
Cena
-
od
do
Moskitiera to siatka ochronna lub tkanina, która utrzymuje komary i inne małe owady i istotki z dala od ludzkich ciał, zwykle podczas ich snu lub odpoczynku. Głównym celem moskitiery jest powstrzymanie komarów przed dostaniem się do wewnątrz.
W Polsce moskitiera chroni głównie przed bolesnymi ugryzieniami, ale w wielu innych krajach moskitiery stanowią pierwszą linię obrony przed chorobami jak malaria, denga, wirus Zika, wirus Zachodniego Nilu i wiele innych.
Kurtyna magnetyczna przeciw owadom na drzwi 80/90/100 x 210/220cm biała HEB7747 CHOMIK
Kurtyna magnetyczna przeciw owadom na drzwi 80/90/100 x 210/220cm czarna HEB7723 CHOMIK
Jakie cechy szczególne posiadają moskitiery?
W większości przypadków moskitiera wykonana jest z poliestru, polietylenu lub nylonu, ponieważ materiały te są lekkie, trwałe i łatwe w pielęgnacji. Otwory w siatce są na tyle małe, że komary nie mogą się przez nie przedostać, ale na tyle duże, że powietrze może swobodnie przepływać.
Co ciekawe, taka siatka sprawia, że powietrze jest nieco chłodniejsze i nieco łagodzi podmuchy wiatru nagłym podmuchem wiatru. W upalny dzień moskitiera zapewnia też prywatność i chroni przed słońcem — trochę tak jak firanka. Pozwala otworzyć okno na pełną szerokość, zapewniając stały dopływ świeżego powietrza, ale bez ryzyka związanego z natrętnymi owadami.
Moskitiery mogą być prostokątne, w kształcie stożka lub klina. Zależnie od kształtu lub przeznaczenia, można je powiesić pod sufitem lub przymocować do łóżka. Niektóre konstrukcje mogą nawet stać samodzielnie i nie potrzebują żadnych innych mocowań, dzięki rusztowaniom wykonanym z drewna włókna szklanego.
Takie siatki ochronne mogą być wykorzystywane nie tylko jako moskitiery do łóżek. Mogą być również używane do pokrycia okien, drzwi i ganków czy tarasów, aby utrzymać robale na zewnątrz — tam, gdzie ich miejsce!
Ludzie często używają moskitier nasączonych środkiem owadobójczym (ITN) w miejscach, gdzie komary roznoszą choroby. To substancja, która zabija lub odstrasza komary, gdy dotkną one siatki. Stanowi to kolejną warstwę ochrony przed rozprzestrzenianiem się chorób jak malaria czy Zika.
Z czego może być wykonana twoja moskitiera?
Poliester jest popularnym wyborem, jeśli chodzi o materiały moskitier, ponieważ jest wytrzymały, lekki i nie ulega biodegradacji. Moskitiery poliestrowe są łatwe do czyszczenia, szybko schną po praniu i dość trudno je porwać. Są też dostępne w różnych rozmiarach oczek, które dobrze chronią przed komarami i innymi owadami, jednocześnie pozwalając na cyrkulację powietrza.
Polietylen jest również lekki i mocny, ale może nie być tak miękki lub wygodny jak poliester. W większości przypadków moskitiery polietylenowe będą jednak bardziej długotrwałe i odporniejsze na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV niż siatki poliestrowe.
Nylonowe moskitiery są także dość powszechne: są miękkie, lekkie i trwałe, ale mogą nie być tak odporne na degradację spowodowaną promieniowaniem UV, jak siatki polietylenowe. W porównaniu z innymi materiałami moskitiera z nylonu może być bardziej elastyczna i przepuszczać więcej powietrza.
Moskitiery wykonane z bawełny są naturalne i oddychające. Mogą jednak być dość ciężkie i mogą wymagać więcej pracy, ponieważ łatwo się kurczą i dłużej schną po praniu. Łatwo jest je zutylizować i ulegają biodegradacji, więc są bardzo ekologiczną opcją.
Dlaczego warto kupić moskitiery?
Moskitiery oferują wiele zalet zwłaszcza w obszarach, gdzie powszechne są choroby przenoszone przez komary. Moskitiera może być też nieodzowne dla osób uczulonych na zwierzęcy jad — ślina komara może często powodować alergie. Ograniczają też dostęp owadom jak osy (także zmora alergików) czy muchy i chrząszcze, a także większym zwierzętom — na przykład zagubionym nietoperzom. Jeśli lubisz spać przy otwartym oknie, ale rozprasza cię brzęczenie much, wystarczy zamontować w oknie moskitierę!
Moskitiery są też bardzo przydatne dla rodziców niemowląt i małych dzieci. Dzieci są w szczególności bardzo wrażliwe na ugryzienia komarów i ich ślinę i dopiero z wiekiem ich wrażliwość na takie substancje wzrośnie. Nie ma sensu ryzykować wystawienia malucha na jad — ale można sprawić, że będzie spał na świeżym powietrzu!
Ponieważ stanowią barierę dla komarów i innych małych owadów, moskitiery mogą przyczynić się do poprawy jakości snu poprzez zmniejszenie liczby ukąszeń i zakłóceń w ciągu nocy. Lżejsze moskitiery można zawiesić też czy to u wejścia do namiotu, czy rozwiesić nad hamakiem w ogrodzie, jeśli chcemy przespać się w spokoju na łonie natury. To dobre rozwiązanie dla miłośników campingu i survivalu, bo moskitiery w namiocie chronią też przed pełzającymi gośćmi!
Warto też pamiętać, że nawet moskitiera wykonana z tworzyw sztucznych będzie bardziej ekologiczną opcją ochrony przed owadami niż insektycydy. Nie rozpylasz w powietrzu szkodliwych substancji, nie modyfikujesz otoczenia — a i tak moskitiera jest bardzo skutecznym sposobem ochrony przed dokuczliwymi owadami.
Zwróćmy też uwagę na to, że klimat stale się zmienia. To, że w Polsce wypadki malarii roznoszonej przez komary na razie należą do rzadkości, nie oznacza, że moskitiery nie będą inwestycją. Same w sobie chronią przed nieproszonymi gośćmi, więc warto użyć ich do ochrony dobrego snu!