Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

Antena satelitarna jest niezbędna do odbioru telewizji satelitarnej. Cały system składa się z talerza, czyli czaszy lub misy, często wykonanej z metalu oraz z osadzonego na ramieniu punktu centralnego. Talerz satelitarny działa jak soczewka — sygnał satelitarny jest skupiony w punkcie centralnym, w którym znajduje się konwerter, zazwyczaj w centrum anteny.

Antena czasza satelitarna CORAB 80 zestaw quad

Antena czasza satelitarna CORAB 80 zestaw quad

Producent: Corab
Cena: 249,00 zł
zobacz więcej
Antena czasza satelitarna CORAB 80 zestaw quad

Antena czasza satelitarna CORAB 80 zestaw quad

Producent: Corab
Cena: 229,00 zł
zobacz więcej
Antena czasza satelitarna CORAB 80 zestaw twin

Antena czasza satelitarna CORAB 80 zestaw twin

Producent: Corab
Cena: 209,00 zł
zobacz więcej
Antena czasza satelitarna CORAB 80 zestaw twin

Antena czasza satelitarna CORAB 80 zestaw twin

Producent: Corab
Cena: 229,00 zł
zobacz więcej
Antena czasza satelitarna CORAB 90 zestaw quad

Antena czasza satelitarna CORAB 90 zestaw quad

Producent: Corab
Cena: 309,00 zł
zobacz więcej
Antena czasza satelitarna CORAB 90 zestaw twin

Antena czasza satelitarna CORAB 90 zestaw twin

Producent: Corab
Cena: 289,00 zł
zobacz więcej

Jak działa antena satelitarna?

Telewizja może być kablowa, satelitarna lub naziemna — naziemny sygnał jest emitowany z masztu radiowego, a sieć przekaźników podaje go dalej. Antena do odbioru telewizji naziemnej jest dopasowana do określonej częstotliwości sygnału. 

Naziemne transmisje są ograniczone przez kulistość Ziemi i mogą nie dotrzeć do każdego miejsca na świecie — ale telewizja satelitarna rozwiązuje ten problem. Satelita geostacjonarny orbituje wokół Ziemi z taką samą prędkością, z jaką ona się obraca — jest więc jakby "zawieszony" w określonym punkcie. Nadawca wystrzeliwuje wiązkę sygnału w stronę satelity na orbicie, tak by każda antena satelitarna w jego zasięgu mogła odbierać program. 

Jednak sama antena satelitarna nie jest jedynym elementem wymaganym do oglądania telewizji — nie możesz podpiąć jej bezpośrednio do swojego telewizora! Kompletna konfiguracja telewizji satelitarnej obejmuje talerz anteny satelitarnej, konwerter satelitarny, kabel antenowy i tuner. Tuner przetwarza sygnał, umożliwiając jego wyświetlenie na ekranie telewizora — współczesne tunery są zintegrowane z dekoderem, i dzięki karcie kodowej umożliwiają odbieranie zakodowanych transmisji.

Jakie zastosowania mają anteny satelitarne?

Jak łatwo zgadnąć, jednym z najczęstszych zastosowań anteny satelitarnej jest odbiór sygnałów telewizji satelitarnej i radia satelitarnego. Satelity nadają te sygnały, które następnie odbiera talerz antenowy, skupia je w konwerterze, który przekazuje je do tunera i dekodera. Pozwala to na wyraźny odbiór nawet w odległych miejscach, gdzie tradycyjny sygnał radia naziemnego mógłby nie dotrzeć, albo brakuje odpowiedniej infrastruktury.

Nowoczesne anteny satelitarne dziś można wykorzystywać także jako możliwość połączenia z Internetem. O ile kiedyś oferowały one ograniczony dostęp i często użytkownik mógł pobierać duże ilości danych ale nie wysyłać, to obecnie nowoczesny internet satelitarny jest porównywalny z komórkowym dostępem LTE. 

Co więcej, internetowe talerze sateliterne mogą być zainstalowane w miejscach, gdzie konwencjonalne usługi szerokopasmowe lub inne usługi internetowe są niedostępne. Umożliwia to również komunikację na odległość, taką jak rozmowy telefoniczne i wideokonferencje. Dlatego talerz do satelity przyda się nie tylko fanom telewizji, ale także firmom — zwłaszcza takim, których placówki mogą być rozproszone po całym świecie.

Mniejsze przenośne anteny satelitarne mogą być montowane też na pojazdach jak campery czy przyczepy, zapewniając dostęp do komunikacji w każdym miejscu na świecie. 

Talerz satelitarny — czy wielkość ma znaczenie?

Wielkość anteny, w tym jej średnica i głębokość, znacząco wpływa na odbiór sygnału. Im większy talerz do anteny satelitarnej,  tym lepsza będzie jakość sygnału — w praktyce jednak wystarczy 85 cm średnicy, by bezproblemowo odbierać sygnał w HD.

Anteny satelitarne mogą być wykonane z różnych materiałów: konstrukcje stalowe są cięższe i bardziej wytrzymałe, natomiast plastikowe są lżejsze i łatwiejsze w instalacji, podobnie jak aluminiowy talerz. Antena z włókna szklanego łączy w sobie zalety obu tych materiałów — ale może być dosyć kosztowna!

Istnieje kilka rodzajów anten satelitarnych, z których każdy został zaprojektowany do konkretnych zastosowań i wymagań dotyczących odbioru sygnału. Najbardziej rozpowszechnione są offsetowe i paraboliczne anteny, jednak klasyczne anteny paraboliczne wypierane są przez ich eliptyczny wariant. 

Paraboliczna antena jest najbardziej rozpowszechnionym rodzajem talerza satelitarnego, łatwo rozpoznawalnym ze względu na jego paraboliczną (czyli przypominającą miskę) powierzchnię. Odbija ona i skupia przychodzące sygnały na punkcie centralnym, gdzie sygnał jest stabilizowany, a następnie trafia do dekodera.

Anteny offsetowe są odmianą czasz parabolicznych, gdzie punkt odbioru sygnału znajduje się raczej z boku niż w centrum. Taka konstrukcja zmniejsza prawdopodobieństwo blokowania niektórych sygnałów przychodzących przez konwerter, co powoduje bardziej efektywny odbiór. 

Eliptyczne anteny są przeznaczone do odbioru sygnałów z wielu satelitów jednocześnie. Eliptyczny kształt talerza satelitarnego umożliwia mu skupienie się na kilku satelitach umieszczonych w różnych punktach na niebie, dzięki czemu nadaje się do zastosowań wymagających dostępu do wielu sygnałów satelitarnych, takich jak niektóre systemy telewizji satelitarnej oraz satelitarnego Internetu.

Nowoczesne anteny satelitarne nie muszą być też dużą misą — anteny panelowe są niewielkie i prostokątne. Wykorzystuje się je tam, gdzie potrzebne jest wiele anten, np. w galeriach handlowych czy dużych firmach.

Jak widać, w ofercie sklepu Ihaa znajdziesz talerze do anteny satelitarnej — oraz zestawy umożliwiające ich instalację i oglądanie telewizji w każdym miejscu na Ziemi!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium