Kabel Ethernet, znany również jako kabel sieciowy lub kabel komputerowy, jest rodzajem skrętki używanej do łączenia komputerów razem w sieci lokalnej (LAN). Służy przede wszystkim do przesyłania danych pomiędzy urządzeniami związanymi z siecią, takimi jak komputery, routery, switche i inne tego typu urządzenia. 

Jednym z najczęściej używanych rodzajów kabli ethernetowych są kable UTP (czyli unshielded twisted pair, nieekranowana skrętka). Ten rodzaj kabla Ethernet wykorzystuje pary skręconych miedzianych przewodów do transmisji danych. To najczęściej spotykany typ kabla Ethernet, powszechnie używany w sieciach LAN.

 

Kabel komputerowy skrętka UTP DRUT CU CAT 6E

Kabel komputerowy skrętka UTP DRUT CU CAT 6E

Producent: Conotech
Cena: 699,00 zł
zobacz więcej
Kabel SFTP Patch Cord Cat.6a 15m LB0194-15 LIBOX

Kabel SFTP Patch Cord Cat.6a 15m LB0194-15 LIBOX

Producent: Libox
Cena: 24,90 zł
zobacz więcej
Kabel UTP Cat.6 wtyk-wtyk 1,5m LB0075-1,5 Libox

Kabel UTP Cat.6 wtyk-wtyk 1,5m LB0075-1,5 Libox

Producent: Libox
Cena: 6,90 zł
zobacz więcej

Co to jest kabel internetowy i różni się od kabla Ethernet?

Ethernet jest rodzajem przewodowej technologii używanej do łączenia urządzeń razem w sieci LAN. Połączenie Ethernet wykorzystuje fizyczny kabel do transmisji danych — takie kable sieciowe to zazwyczaj skrętki z miedzianych przewodów, choć coraz częściej wypierają je światłowody.

Internet jest globalną siecią sieci, która pozwala urządzeniom łączyć się i komunikować ze sobą na całym świecie. Internet jest zbiorem połączonych ze sobą sieci komputerowych, które do przesyłania danych między urządzeniami wykorzystują standardowe protokoły, takie jak Transmission Control Protocol/Internet Protocol (TCP/IP). 

W praktyce oznacza to, że o ile nie korzystasz np. z Internetu satelitarnego czy karty SIM w laptopie, kabel internetowy to ten sam kabel, którego używasz do połączenia się z siecią lokalną stworzoną przez twojego dostawcę usług internetowych (ISP). Jest to jednocześnie przewód Ethernet — ale jeśli tworzysz własną minisieć w domu czy firmie, taki kabel sieciowy nie jest internetowy.

Dlaczego warto kupić kabel sieciowy?

Zakup kabla sieciowego jest absolutną koniecznością, jeśli pragniesz niezawodnego przewodowego połączenia z Internetem. Nawet jeśli masz już router Wi-Fi, to i tak skrętka internetowa jest niezbędna, by podłączyć go do modemu i wyjścia sieciowego.

W porównaniu do połączeń bezprzewodowych kable komputerowe są mniej podatne na zakłócenia ze strony innych urządzeń lub barier fizycznych. Instalacja kabli internetowych jest również nieskomplikowana i nie wymaga specjalnych umiejętności technicznych. Wystarczy podłączyć jeden koniec kabla do urządzenia, a drugi do routera lub modemu.

Kable ethernetowe są nieodzowne zwłaszcza dla profesjonalnych graczy, którzy wymagają stabilnego i szybkiego połączenia. W przypadku oglądania ulubionego serialu na serwisie streamingowych połączenie przewodowe jest też znacznie szybsze niż Wi-Fi czy LTE.

Bezpieczeństwo to kolejny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie kabla sieciowego. Połączenia przewodowe są zazwyczaj znacznie bezpieczniejsze niż połączenia bezprzewodowe, ponieważ są mniej podatne na zakłócenia lub podsłuch. Podczas gdy osoba z ulicy może z łatwością złamać hasło do domowej sieci Wi-Fi, ale fizyczny kabel sieciowy raczej nie padnie ofiarą hackera.

Kable komputerowe  dla każdego

Biorąc to wszystko pod uwagę, zakup kabli Ethernet to mądra inwestycja dla wielu osób. W szczególności gracze i e-sportowcy wymagają szybkiego i stabilnego połączenia internetowego, które może zapewnić płynną rozgrywkę i minimalne opóźnienia.

Ponieważ praca zdalna staje się coraz bardziej powszechna, niezawodne połączenie internetowe jest niezbędne dla produktywności wśród profesjonalistów. Używając kabla internetowego, możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów z łącznością podczas ważnych spotkań roboczych lub pracy w chmurze. Kable do Internetu są też dobrym wyborem dla uczniów i studentów, którzy potrzebują szybkiego i niezawodnego połączenia internetowego, aby w pełni uczestniczyć w zajęciach online i przesyłać zadania bez zakłóceń.

Kable sieciowe i ich długości — jak je dobrać?

Niezależnie od tego, czy masz komputer stacjonarny, czy laptop, kabel internetowy może stanowić dodatkowy środek bezpieczeństwa lub jako dodatkowe rozwiązanie na wypadek awarii sieci Wi-Fi w domu. Dobrym pomysłem jest również posiadanie w domu kabli internetowych o różnej długości na wypadek remontu lub innych zmian, co ułatwia łączenie sieci domowej.

Wybór najlepszej długości kabla Ethernet w dużej mierze zależy od fizycznego układu sieci. Dla większości użytkowników krótki kabel sieciowy 10 m będzie idealny do łączenia urządzeń, które są w stosunkowo bliskiej odległości, takich jak komputer i drukarka lub router.

W przypadku urządzeń znajdujących się w większej odległości od siebie doskonałym rozwiązaniem będzie kabel sieciowy 15 m, który umożliwi połączenie urządzeń znajdujących się w różnych pomieszczeniach lub na różnych piętrach budynku. W przypadku większych budynków, takich jak kompleksy biurowe, akademiki lub duże domy, kabel sieciowy 20 m może również być bardzo przydatny.

Kable internetowe są zazwyczaj bardziej przystępne cenowo niż adaptery bezprzewodowe lub routery, co czyni je opłacalną opcją. Dlatego, jeśli szukasz szybszego, bardziej stabilnego i bezpiecznego połączenia internetowego, zakup kabla internetowego to mądry wybór, który pozwoli Ci też zaoszczędzić parę groszy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium