Opcje przeglądania
Konwerter Corab SCR Single LNB Unicable

Konwerter Corab SCR Single LNB Unicable

Producent: Corab
Cena: 109,00 zł
zobacz więcej
Konwerter Quad LB0065 LIBOX

Konwerter Quad LB0065 LIBOX

Producent: Libox
Cena: 49,90 zł
szt.
zobacz więcej
Konwerter satelitarny quad INVERTO unicable

Konwerter satelitarny quad INVERTO unicable

Producent: Inverto
Cena: 199,00 zł
zobacz więcej
Konwerter single CORAB C110SNG

Konwerter single CORAB C110SNG

Producent: Corab
Cena: 17,90 zł
szt.
zobacz więcej

Konwerter satelitarny to jedna z kluczowych części zestawu satelitarnego. Dzięki niemu sygnał jest konwertowany i przekazywany dalej do odbiornika satelitarnego. Wybór konwerterów jest ogromny, więc warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by cieszyć się sprawnym działaniem przez lata. Wiele bowiem zależy od odporności na warunki atmosferyczne czy też od jakości wykonania. Konwerter satelitarny powinien ponadto wyróżniać się stosunkowo niskim współczynnikiem szumów, a jego wtyki powinny być zabezpieczone przed wilgocią.

Jak działa konwerter satelitarny?

Konwerter satelitarny  to w swoim założeniu urządzenie, które konwertuje sygnał satelitarny zbierany przez czaszę anteny. Dzieje się to poprzez przesunięcie i wzmocnienie sygnałów z zakresu 10,7–11,7 i 11,7–12,75 GHz w zakres 950–2150 MHz. W dalszej kolejności ów sygnał podawany jest dalej do tunera satelitarnego za pomocą kabla antenowego. Jest to więc jeden z kluczowych elementów instalacji satelitarnej, na którym nie warto oszczędzać. 

Jak sprawdzić konwerter satelitarny?

Jeśli zastanawiamy się nad wymianą konwertera na nowy, ponieważ obecne urządzenie przestało działać, to warto sprawdzić, czy to faktycznie jego wina. Ma to szczególny sens, gdy mamy konwerter unicable lub konwerter octo, które są po prostu dość drogie. W innym przypadku można po prostu kupić nowy konwerter niebędący dużym wydatkiem. Jeśli więc chodzi o samo sprawdzenie konwertera, to niestety bez całej instalacji satelitarnej ciężko będzie tego dokonać. Warto w pierwszej kolejności sprawdzić kabel antenowy, który przecież znajduje się na drodze konwerter–odbiornik. Najlepiej będzie, gdy pożyczymy od kogoś sprawny konwerter i zamontujemy go zamiast naszego. Wtedy uzyskamy odpowiedź, czy nasz konwerter jest faktycznie uszkodzony, czy też wina leży po stronie innych elementów instalacji. 

Jaki konwerter satelitarny wybrać? Rodzaje konwerterów

Konwertery satelitarne występują w kilku rodzajach. Wybór odpowiedniego jest podstawą do poprawnego działania naszej instalacji satelitarnej, która może być bardzo zróżnicowana. W końcu tunerów satelitarnych możemy mieć wiele, a antenę tylko jedną. W dodatku istotną funkcją odbiornika przy wyborze konwertera jest funkcja nagrywania kanałów. Wyróżnić więc możemy:

  • Konwerter pełnozakresowy single (pojedynczy) – na jeden kabel do jednego odbiornika bez możliwości nagrywania.
  • Konwerter twin (podwójny) – posiada dwa wyjścia do podłączenia dwóch tunerów lub jednego z funkcją nagrywania.
  • Konwerter quad (poczwórny) – posiada cztery wyjścia antenowe.
  • Konwerter octo – ma aż osiem wyjść do tunerów, dzięki czemu potrafi obsłużyć nawet cztery urządzenia z funkcją PVR.
  • Konwerter quattro – tak jak quad posiada cztery złącza, jednak liczba tunerów podłączonych do niego może być pomnożona przy pomocy multiswitcha.
  • Konwerter unicable – typ konwertera, który z pomocą jednego kabla potrafi obsłużyć nawet kilkanaście urządzeń. Każde kolejne jest bowiem podłączane szeregowo do poprzedniego. Warunkiem jest oczywiście kompatybilność urządzeń z konwerterami unicable.
  • Konwerter optyczny – specjalny typ konwertera, który pozwala podpiąć przewód światłowodowy, umożliwiający przesyłanie sygnału na duże odległości. W takim układzie dopiero na niższych kondygnacjach budynku następuje rozdzielenie sygnału na poszczególne odbiorniki z pomocą kabla koncentrycznego. 
  • Konwerter monoblock – ten typ konwertera, to tak naprawdę dwa urządzenia w jednej obudowie. Dzięki temu za jego pomocą możliwy jest odbiór sygnału z dwóch satelitów na raz za pomocą jednej anteny satelitarnej.

Konwerter satelitarny unicable – czy warto?

Konwerter single to koszt co najwyżej kilkudziesięciu złotych. Koszt ten zwiększa się o kolejne złotówki w momencie, gdy dodamy kolejne złącza. Konwertery unicable to już jednak trzycyfrowy wydatek sięgający nawet około 200 zł! Czy warto w niego zainwestować? Cóż, na pewno nie jest on lepszy, jeśli chodzi o odbiór i transmisję sygnału. Różnica w cenie wynika ze sposobu, w jaki zainstalujemy w jednej instalacji satelitarnej kilka tunerów. W przypadku zwykłych konwerterów każdy osobny odbiornik musi mieć pociągnięty kabel koncentryczny do samego konwertera. Oznacza to, że musimy z góry przewidzieć ilość tunerów, które zechcemy podpiąć.do konwertera. Takiego problemu nie ma w przypadku konwerterów unicable. Umożliwiają one bowiem podłączenie tunerów szeregowo, co oznacza tylko jeden kabel biegnący z konwertera do pierwszego odbiornika. Oczywistym warunkiem jest oczywiście obsługa takiej opcji przez tunery, jednak coraz częściej jest to już standardem, szczególnie w urządzeniach 4K z funkcją PVR.

Dobry konwerter satelitarny, czyli jaki?

Tak jak w przypadku większości sprzętu, nie ma idealnych konwerterów satelitarnych. Jeśli jednak zwrócimy uwagę na odpowiednie cechy tych urządzeń, to kupiony produkt posłuży nam przez długie lata! Mowa tu przede wszystkim o solidnej obudowie, która będzie odporna nie tylko na deszcz i mrozy, ale także na promieniowanie UV. Bardzo wiele konwerterów rozpada się po niedługim czasie właśnie z powodu tego ostatniego. Jeśli więc chodzi o wykonanie, to warto zwracać uwagę na certyfikaty jakości. Jeśli z kolei mowa o parametrach, to warto zwrócić uwagę na niski współczynnik szumu, który cechuje produkty wysokiej jakości i zapewnia bezproblemowy przesył sygnału do odbiornika. Oczywiście pod warunkiem użycia solidnego kabla antenowego! Do tego warto regularnie sprawdzać stan instalacji satelitarnej i jakości sygnału. Drobne usterki nierzadko potrafią doprowadzić do poważnych awarii sprzętu.

Internauci szukali również: konwerter satelitarny, konwertery antenowe, konwerter antenowy, konwerter do anteny satelitarnej, konwertery, konwerter do satelity, konwerter do anteny, konwerter do anteny, konwertery satelitarne, konwertery sat, konwerter anteny satelitarnej, konwerter sat, konwerter cena, konwerter tv, konwerter tv sat, konwerter uniwersalny, konwerter satelitarny jaki wybrać, jak sprawdzic konwerter, konwerter satelitarny twin, konwerter satelitarny quad, rodzaje konwerterów, jaki konwerter, konwertery satelitarne rodzaje, konwerter telewizyjny, podgląd satelitarny, konwerter co to jest, konwerter satelitarny cena, satelitarny, uszkodzony konwerter, konwertera, cena konwertera, konwertery do anten satelitarnych, konwerter satelitarny ranking, konwertery inverto, konwerter quad czy quattro, anteny satelitarne konwertery, konwerter w antenie satelitarnej, konwerter quatro a quad, konwerter satelitarny rodzaje, konwertery ceny, konwertery tv sat, konwerterów, konwerter kołowy, konwertery satelitarne warszawa, satelitarny konwerter, ceny konwerterów, konwerter satelitarny poczwórny, konwerter satelitarny warszawa, konwerter satelitarny opinie, konwerterem, konwertery satelitarne quad, dobre konwertery satelitarne, konwerter satelitarny octo, konwertery satelitarne ceny, konwertery warszawa, konwertery satelitarne twin, ranking konwerterów, konwertery lnb, konwertery do satelity, jaki konwerter quad wybrać, konwerter satelitarny na 4 wyjscia, konwertery twin, podwójny konwerter satelitarny cena, certyfikat satelitarny, konwertery satelitarne opinie, test konwerterów, jaki konwerter wybrać, konwerter monoblock cena, satelitarny podgląd, konwertery satelitarne ranking, jak sprawdzić czy konwerter satelitarny jest sprawny, konwertery quad, wymiana konwertera w antenie satelitarnej, konwerter quad jaki, konwerter satelitarny wrocław, konwerter monoblock octo, konwertery satelitarne jaki wybrać, konwerter twin warszawa, konwertery opinie, konwertera typu twin lub quad, podwójny konwerter cena, jak sprawdzić konwerter satelitarny czy działa, konwertery satelitarne inverto, konwerter twin ceny, www certyfikat satelitarny pl, anteny satelitarne i konwertery, konwertery satelitarne monoblock, konwerter quad a quattro, konwerter monoblock opinie, konwerter twin cena

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium