Uchwyt do telewizora - na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu?

0
Uchwyt do telewizora - na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu?

Dla wielu z nas, telewizor to nie tylko element wyposażenia salonu, ale także okno na świat i sposób na spędzanie wolnego czasu. Jak się okazuje, wcale nie musi zajmować miejsca na meblach, lecz dzięki zastosowaniu specjalnego uchwytu może być zawieszony na ścianie. Telewizor przymocowany do ściany czy do sufitu prezentuje się bardzo dobrze i funkcjonalnie. Telewizor na ścianie to coraz częściej wykorzystywane rozwiązanie. Jednak, aby odpowiednio zadbać o bezpieczne zawieszenie telewizora trzeba zmierzyć się z wyborem odpowiedniego uchwytu. Jaki uchwyt do telewizora będzie spełniał nasze wymagania? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule.

Dzisiejsze telewizory i ich akcesoria służą obecnie użytkownikom jako kino domowe. Żaden nowoczesny dom nie może się bez nich obejść. Radość z seansów z najbliższymi jest możliwa za sprawą odpowiedniego ustawienia urządzenia. Telewizor na ścianie w salonie lub pokoju to jeden z pomysłów aranżacyjnych, który zapewnia nie tylko właściwą ekspozycję sprzętu, lecz także  bezpieczne użytkowanie przez wszystkich domowników. Ważne jest, by odbiornik został dobrze, czyli solidnie zainstalowany. Służą temu m.in. uchwyty do telewizorów LCD - obrotowe, płaskie z regulacją pochylenia, płaskie bez regulacji (slim) czy sufitowe. Powodów, dla których warto zastosować uchwyt ścienny do telewizora, jest przynajmniej kilka. Jednym z nich jest aspekt estetyczny -  wnętrze salonu czy pokoju gościnnego będzie wyglądało znacznie bardziej nowocześnie. Poza tym, rezygnując z ustawienia odbiornika na komodzie czy szafce RTV na rzecz montażu naściennego, uzyskamy wrażenie przestrzenności, zwłaszcza jeśli TV ma dużą przekątną. Argumentem nie do przecenienia jest bezpieczeństwo – zamontowany na profesjonalnych uchwytach do telewizorów odbiornik  eliminuje problem dostępu małych dzieci do urządzenia.

[product id="1879, 1880, 2021, 1383" limit="4" onlyAvailable="true"]

Na co zwracać uwagę przy wyborze uchwytu?

Głównym wyznacznikiem przy doborze uchwytu jest tzw. Standard VESA, który określa wielkość przerw między otworami montażowymi w telewizorze.

Rozstaw otworów należy mierzyć między osiami (środkami) otworów w pionie i poziomie. Zazwyczaj w specyfikacji uchwytów podany jest maksymalny rozstaw obsługiwany przez dany uchwyt, co oznacza, że uchwyt o rozstawie maksymalnym 400x400 będzie odpowiedni do telewizora z rozstawem 200x200mm, 300x300mm oraz 400x400mm.

Kolejnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę to waga telewizora bez podstawy. Choć uchwyty charakteryzują się dużą nośnością, która zazwyczaj mieści się w zakresie kilkudziesięciu kilogramów, należy porównać wagę telewizora z dopuszczalnym obciążeniem uchwytu.

Zazwyczaj w specyfikacji uchwytów producenci określają minimalną i maksymalną przekątną ekranu telewizora, do którego uchwyt będzie odpowiedni, jednak rozmiar telewizora wyrażony w calach to tylko wartość orientacyjna. Producenci stosują różne rozstawy VESA przy takim samym rozmiarze telewizora np. telewizor 50” może mieć rozstaw śrub VESA 200x200, a także 400x400.

[product id="1375, 1400, 1880, 1879, 1072" limit="4" onlyAvailable="true"]

Jak zamontować uchwyt ścienny?

Montaż uchwytu do telewizora wymaga precyzji. Drobne odchylenia od pionu i poziomu mogą sprawić, że telewizor będzie zawieszony krzywo. Ważna jest też wytrzymałość ściany, zarówno uchwyt do telewizora z regulacją, płaski uchwyt do telewizoraobrotowy uchwyt do telewizora wymagają odpowiedniego podłoża w miejscu, w którym mają zostać zamontowane.

Czynności montażowe nie wymagają ani fachowej wiedzy, ani też zaawansowanych narzędzi, szczególnie w przypadku ścian skonstruowanych z betonu lub cegły, które zapewniają stabilność i odpowiednią nośność. Jeśli uchwyt zamierzamy umieścić na ścianie działowej, warto zakupić taki, który będzie miał możliwie jak największą podstawę przylegającą do powierzchni mocowania. Przed przystąpieniem do wiercenia warto rozrysować rozmieszczenie otworów przy użyciu szablonu oraz poziomicy pozwalającej na zachowanie prostej linii. Nieestetycznie wyglądające zwisające kable,  warto schować w peszlu lub specjalnej maskownicy do kabli. Wielu producentów stosuje w konstrukcji uchwytów specjalne tunele do przewodów, co wiąże się z mniejszymi kosztami i nakładem pracy.

Najpopularniejsze modele uchwytów do telewizorów

Zazwyczaj przy zakupie uchwytów decyduje ich wygląd oraz funkcjonalność, choć w ofercie znajduje się kilka modeli, które sprawdzą się praktycznie w każdym przypadku. Jednym z najpopularniejszych uchwytów płaskich z regulacją pochylenia jest uchwyt Oslo LB-110 Libox, który pasuje do większości telewizorów o przekątnej ekranu od 32” do 65” i jest zdolny udźwignąć aż 50kg. Wytrzymała i solidna konstrukcja to gwarancja bezpiecznego użytkowania. Wartym uwagi rozwiązaniem jest ultrapłaski uchwyt Paryż LB-300 Libox przystosowany do ekranu o przekątnej od 32 do 65 cali i dedykowany jest dla użytkowników, którym zależy na jak najmniejszej odległości telewizora od ściany. Odległość od ściany na poziomie zaledwie 6cm czyni go praktycznie niezauważalnym.

Jeśli zależy Ci na możliwości obracania telewizora na boki oraz regulowaniu odległości od ściany, warto sprawdzić model Strong LB-430 lub Hamburg LB-420. To dwa bardzo solidne uchwyty wykonane z grubej blachy, których konstrukcja opiera się na podwójnym ramieniu. Uchwyty te są przeznaczone do telewizorów o maksymalnym rozstawie śrub VESA 600x400. Do mniejszych telewizorów polecamy KG-1001 King Mount.

Nasi pracownicy obsługi klienta chętnie dzielą się wiedzą i pomogą w doborze odpowiedniego uchwytu, dlatego w przypadku wątpliwości zapraszamy do kontaktu.

[product id="2271, 1068, 1066, 1064" limit="4" onlyAvailable="true"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium