Jaki kompostownik ogrodowy wybrać i co warto o nich wiedzieć?

0
Kompostownik ogrodowy — Jaki kompostownik wybrać i co warto o nich wiedzieć?

Dlaczego warto mieć kompostownik na działce lub w ogrodzie?

Ekologiczny nawóz użyźnia glebę i sprawia, że nasze owoce i warzywa będą lepiej się rozwijać, a zbiory będą bardziej obfite. Warto zainwestować w gotowy kompostownik, zamiast przyrządzać go samodzielnie. Jest to wydatek jednorazowy, który szybko się wróci, a jakość gotowego kompostownika będzie o wiele większa niż tego, który przygotujemy sami. Dlaczego? Kompostowniki, które można kupić w naszym sklepie wśród narzędzi ogrodowych, posiadają specjalne rozwiązania, których celem jest jak najlepszy rozkład biomasy. W tym celu zastosowano szereg rozwiązań, np. specjalne otwory wentylacyjne, czy wygodne klapy do zgarniania liści. Ponadto wykorzystywanie naturalnych odpadów do produkcji nawozu jest rozwiązaniem bardzo ekologicznym i wspierającym dla środowiska naturalnego. 

Jaki kompostownik wybrać?

Wybór kompostownika powinniśmy dostosować do ilości odpadów organicznych, które będziemy generować. Pojemność kompostowników podawana jest w litrach. Na małym ogródku wystarczy mniejszy, dla dużego ogrodu, czy działki najlepiej wybrać większy. Wszystko zależy od ilości liści i innych resztek organicznych, które uzyskamy z otoczenia. Produkcja naturalnego nawozu opłaci się z pewnością. Kompostowniki znacznie przyspieszają rozkład ze względu na swoją budowę i posiadają rozwiązania neutralizujące nieprzyjemne zapachy. Ponadto, kompostowniki wykonane są ze specjalnie wyselekcjonowanych materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych i bezpieczne dla rozkładającej się w nich biomasy oraz otoczenia. Poza pojemnością warto także zastanowić się nad budową i typem kompostownika.

[product category_id="306" limit="4" onlyAvailable="true"]

Czy kompostownik powinien mieć dno?

Wyróżnia się różne rodzaje kompostowników w zależności od ich budowy:

  • Kompostowniki otwarte — kompostownik zbudowany z 4 ścian, wyznaczających obszar składowania bio odpadów. Odkryty kompostownik to częste rozwiązanie, jednak rozkład biomasy jest powolny, ponieważ nie zatrzymuje on ciepła powstającego w trakcie rozkładu. Dodatkowo może zostać zanieczyszczony lub przemoknąć na skutek obfitych opadów deszczu. Dlatego ważne jest, by taki odkryty kompostownik miał ujście do gleby.
  • Kompostowniki zamknięte — idealnie izolują powstający nawóz od warunków atmosferycznych, zapewniając przy tym optymalny dostęp do powietrza i wentylację. Zamykane od góry kompostowniki mogą posiadać dno lub nie, w zależności od naszych preferencji. Kompostownik bez dna pozwoli na odprowadzenie wilgoci do gleby. Jednak jeśli będziemy pamiętać o zamykaniu górnej klapy kompostownika, wersja zabudowana pozwoli nam utworzyć doskonałej jakości nawóz naturalny.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium