Latarki warsztatowe – cechy, właściwości, rodzaje

0
Latarki warsztatowe – cechy, właściwości, rodzaje

Czym charakteryzują się latarki warsztatowe?

Mogłoby się wydawać, że rynek oświetlenia jest stosunkowo ograniczony pod względem różnorodności, jednak nic bardziej mylnego. Obecnie dostępna jest szeroka gama wyspecjalizowanych produktów, różniących się od siebie przeznaczeniem i właściwościami. Jednym z przykładów są latarki warsztatowe, przeznaczone, jak sama nazwa wskazuje, do wykonywania prac w szeroko pojętych warsztatach i magazynach. Ze względu na swoje przeznaczenie, z reguły lampy warsztatowe wyróżniają się zestawem konkretnych cech:

Możliwość zamocowania

Specyfika prac w warsztacie sprawia, że aby umożliwić komfortowe wykonywanie czynności, często potrzebna jest zmiana kierunku, z którego pada wiązka światła. Z tego powodu latarki warsztatowe zwykle są zaopatrzone w dodatkowe elementy, które pozwalają dowolnie zmieniać ich położenie za pomocą wbudowanych magnesów, uchwytów bądź haczyków.

Niewielki rozmiar

Z reguły lampy warsztatowe są raczej niewielkich rozmiarów. Wynika to z potrzeby wykorzystywania ich w każdych możliwych warunkach, nawet w przestrzeniach o niewielkim metrażu. Tak więc małe latarki warsztatowe będą więc świetnym wyborem dla wszystkich samochodowych majsterkowiczów.

Kilka wariantów oświetlenia

Zróżnicowanie prac manualnych wykonywanych w warsztatach generuje różne potrzeby dotyczące oświetlenia. Aby je zaspokoić, latarki warsztatowe uwzględniają kilka trybów rozproszenia wiązki światła oraz wariantów natężenia mocy.

Solidna konstrukcja

Praca w warsztacie pełna jest sytuacji, w których lampa narażona jest na potencjalne uszkodzenia w wyniku upadku lub wpływu czynników zewnętrznych, takich jak kurz lub wilgoć. Dlatego też tak ważna jest solidna konstrukcja i wytrzymała obudowa dostosowana do tego typu warunków.

Jakie rodzaje latarek warsztatowych mamy do wyboru?

W kategorii latarek warsztatowych dostępnych jest kilka rodzajów lamp zróżnicowanych pod względem przeznaczenia. Wśród najpopularniejszych modeli wyróżnić można:

  • Lampy warsztatowe LED – jest to jeden z najchętniej wybieranych rodzajów latarek warsztatowych, który z powodzeniem zastępuje klasyczne żarówki. Popularność zawdzięcza bogatej ofercie różnorodnych barw, modeli i kształtów, a przede wszystkim energooszczędności.
  • Latarki warsztatowe przewodowe – jest to jedno z najbardziej tradycyjnych rozwiązań. Wymagają dostępu do źródła prądu, jednak świetnie sprawdzają się w sytuacjach, w których potrzebne jest jasne oświetlenie na większej powierzchni.
  • Lampki warsztatowe z ładowarką – polecane przede wszystkim wtedy, gdy duża część prac warsztatowych wykonywana jest na zewnątrz. Długotrwałe działanie bez konieczności podłączenia do prądu sprawia, że latarki warsztatowe tego typu są niezwykle mobilne i wygodne w użytkowaniu.
  • Magnetyczne latarki warsztatowe – są to niewielkie lampki przeznaczone do oświetlenia miejsc, w których główne oświetlenie jest niewystarczające, a wykonywane prace są drobne. Ich główną zaletą jest możliwość przyczepienia do dowolnej metalowej powierzchni.

Latarki warsztatowe – jak wybrać odpowiednią?

Decydując się na zakup latarki warsztatowej, warto zastanowić się nad wymaganiami co do jej właściwości, uwzględniając przy tym jej docelowe przeznaczenie. Tylko w ten sposób będziemy w stanie wybrać lampę idealnie odpowiadającą naszym potrzebom. Dobrze jest także rozważyć barwę oświetlenia i wybrać taką, która będzie najlepiej dostosowana do rodzaju prac i pomieszczenia. Oświetlenie o ciepłym odcieniu lepiej sprawdzi się w przypadku wnętrz pozbawionych okien, a także przy czynnościach wykonywanych długotrwale. Zimne barwy pozwalają z kolei lepiej wykonać prace wymagające precyzji i skupienia na detalach. Nie bez znaczenia jest także liczba lumenów, napięcie i wykonanie lampy.

Internauci szukali również: latarki warsztatowe, rodzaje latarek, rodzaje akumulatorów i ich właściwości

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium