+48 669 508 508 pn-pt 8:00-17:00
0
do kasy
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od 299,00 zł
suma: 0,00 zł
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od 299,00 zł
10-03-2021

Lampy owadobójcze – jak działają, gdzie najlepiej się sprawdzą i jak wybrać najlepszy model?

Lampy owadobójcze – jak działają, kiedy przydadzą się najbardziej oraz czy warto w nie zainwestować?

Po co nam lampy owadobójcze?

Komfort spędzania wieczorów bez owadów to jeden z wielu powodów zakupu specjalnej lampy owadobójczej. Oprócz tego stawiamy również na bezpieczeństwo nasze oraz naszych bliskich. Chcemy uchronić dzieci oraz dorosłych przed niepotrzebnym cierpieniem. Zrozumieją to w szczególności alergicy, dla których zmniejszenie ryzyka kontaktu z osami lub szerszeniami jest kluczowe podczas spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Każde takie spotkanie z niebezpiecznym dla osoby uczulonej owadem w najgorszym razie może mieć śmiertelne skutki. Dlatego też najczęściej zadawane pytanie dotyczy skuteczności lamp owadobójczych na osy, pszczoły oraz szerszenie. Odpowiedź brzmi: tak, lampy owadobójcze działają również na te owady. Bardzo często kupujemy takie lampy, aby po prostu pozbyć się denerwujących komarów z najbliższego otoczenia. Dzięki temu możemy zrezygnować ze szkodliwych dla środowiska środków chemicznych. 

[product search="lampa owadobójcza" limit="3" onlyAvailable="true"]

Jak działa lampa owadobójcza?

Aby jednak zrozumieć sposób działania lampy owadobójczej, należy zapoznać się z jej rodzajami oraz mechanizmami. Jednym z najważniejszych elementów każdej lampy jest jej wabik. To dzięki niemu owady wpadają w pułapkę. W tego typu urządzeniach funkcję tę pełni świetlówka emitująca światło UV-A czyli światło ultrafioletowe. Takie promieniowanie jest naturalnie bardzo atrakcyjne dla insektów, wabi je blisko, aby następnie wbudowany w lampę mechanizm szybko je wyeliminował. Sposób pozbywania się uciążliwych owadów zależy już jednak od rodzaju zastosowanego mechanizmu. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje lamp owadobójczych:

  • Lampy rażące – zwabione owady rażone są prądem o niewielkim natężeniu. Dochodzi do tego w momencie ich kontaktu ze specjalną siatką, która znajduje się pod napięciem. Tego typu lampa posiada pojemnik, do którego spadają martwe już owady. Do prawidłowego działania praktycznie nie wymaga ingerencji człowieka.
  • Lampy lepowe – znany od dawna sposób radzenia sobie z niechcianymi owadami. Jak sama nazwa wskazuje, takie lampy działają dzięki zastosowaniu lepkiej powierzchni, do której przyklejają się owady. Połączenie tego sposobu z wabiącym światłem UV dało bardzo dobre efekty. Wkład lepowy trzeba co jakiś czas wymieniać, zatem należy pamiętać o zakupie dodatkowych wkładów.
  • Lampy wiatrakowe – owad zwabiony emitowanym światłem UV zostaje zassany do środka lampy przy pomocy wiatraczka. Nie jest jednak zabijany, lecz trafia do specjalnego pojemnika, z którego następnie możemy go wypuścić. Ten rodzaj lampy owadobójczej jest szczególnie polecany, gdy zależy nam na tym, by nie zabijać złapanych owadów.

Owady, a w szczególności komary, potrafią być niesamowicie irytujące. Swędzące ukąszenia w postaci bąbli mogą skutecznie zrujnować urlop. Z problemem tym spotykamy się głównie w okresie letnim. To wtedy szczególnie dotkliwie doświadczamy uciążliwej obecności komarów w naszym środowisku. Kiedy wieczorami spędzamy czas na świeżym powietrzu, jesteśmy bardzo narażeni na inwazję tych insektów. Staramy się oczywiście walczyć znanymi nam środkami chemicznymi, jednak często okazują się one zawodne. To wtedy problem się nasila i mogłoby się wydawać, że nic nie może nam pomóc. Jednak niekoniecznie musi tak być. Z pomocą przychodzą nam producenci skutecznych lamp owadobójczych.

Czym się kierować podczas wyboru lampy na owady?

Kiedy decydujemy się na zakup lampy na owady,  przede wszystkim powinniśmy najpierw określić jej zastosowanie i nasze potrzeby. Inna lampa potrzebna będzie w domu, a inna w restauracji lub na wakacjach. Do niewielkiego domu sprawdzi się każdy z wymienionych rodzajów lamp. Jeśli natomiast zależy nam na mobilności i chcemy zabrać lampę pod namiot, wtedy warto rozważyć model na baterie, który będzie działał bez dodatkowego źródła prądu. Lampy owadobójcze są nieocenionym elementem w restauracji, kawiarni, piekarni oraz innych miejsc popularnych usług gastronomicznych. Tutaj jednak najlepiej sprawdzą się lampy lepowe i wiatrakowe. Dlaczego nie te rażące prądem? Ponieważ istnieje ryzyko, że porażony owad siłą rozpędu przypadkowo wyląduje w przygotowywanym jedzeniu. Dlatego też zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego w miejscach, w których odbywa się produkcja żywności lub jej obróbka, należy zastosować lampy owadobójcze spełniające wymagania HACCP.  

Gdzie najlepiej sprawdzą się lampy owadobójcze rażące?

Gdzie jednak zakazane w niektórych lokalach lampy rażące sprawdzą się najlepiej? Oprócz naszego domu i ogrodu będą one najlepszym wyborem także w rolnictwie. Umieszczone w oborze lub stajni będą niezastąpionym jej elementem przynosząc ulgę zarówno zwierzakom jak i pracownikom. Wynika to z wysokiej skuteczności, oraz z braku potrzeby dbania o wkłady lepowe lampy. Te bowiem mogą dosyć szybko się zużywać. Wkład lepiący będzie wymagał częstej wymiany w związku z unoszącym się w pomieszczeniu pyłem. Rażące lampy owadobójcze będą potrzebne również na campingu. Oczywiście warto zainstalować takie urządzenie na zewnątrz, ale również i w środku przyczepy campingowej. Dzięki tak prostemu zabiegowi każdą noc prześpimy spokojnie, a rano na naszej skórze nie pojawią się suweniry w postaci kolejnych bąbli po ugryzieniach.

[product id="1927, 1925, 1983, 1926, 1970" limit="3" onlyAvailable="true"]

Czy lampa owadobójcza jest bezpieczna dla człowieka?

Lampy na komary i inne owady pod żadnym pozorem nie zagrażają życiu człowieka. Dawka ultrafioletu jest na tyle mała, że nie ma ona negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Można by nawet powiedzieć, że lampy mają wręcz pozytywny wpływ. Chodzi tu o higienę przygotowywania posiłków w punktach gastronomicznych oraz o wszelkie, często niebezpieczne dla życia, alergie na ukąszenia owadów. Nie muszą to nawet być osy i pszczoły – alergia na ukąszenia komarów potrafi być równie uciążliwa, a tych małych stworzeń jest u nas coraz więcej. Szczególnie po podtopieniach i powodziach (a takie mają miejsce w Polsce nierzadko). W takim wypadku dobra lampa owadobójcza będzie niezastąpiona.

Blog kategorie

Skomentuj ten artykuł (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium