Lampy owadobójcze – jak działają, gdzie najlepiej się sprawdzą i jak wybrać najlepszy model?

0
Lampy owadobójcze – jak działają, gdzie najlepiej się sprawdzą i jak wybrać najlepszy model?

Po co nam lampy owadobójcze?

Komfort spędzania wieczorów bez owadów to jeden z wielu powodów zakupu specjalnej lampy owadobójczej. Oprócz tego stawiamy również na bezpieczeństwo nasze oraz naszych bliskich. Chcemy uchronić dzieci oraz dorosłych przed niepotrzebnym cierpieniem. Zrozumieją to w szczególności alergicy, dla których zmniejszenie ryzyka kontaktu z osami lub szerszeniami jest kluczowe podczas spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Każde takie spotkanie z niebezpiecznym dla osoby uczulonej owadem w najgorszym razie może mieć śmiertelne skutki. Dlatego też najczęściej zadawane pytanie dotyczy skuteczności lamp owadobójczych na osy, pszczoły oraz szerszenie. Odpowiedź brzmi: tak, lampy owadobójcze działają również na te owady. Bardzo często kupujemy takie lampy, aby po prostu pozbyć się denerwujących komarów z najbliższego otoczenia. Dzięki temu możemy zrezygnować ze szkodliwych dla środowiska środków chemicznych. 

[product id="3001, 3000, 3997, 4161" limit="3" onlyAvailable="true"]

Jak działa lampa owadobójcza?

Aby jednak zrozumieć sposób działania lampy owadobójczej, należy zapoznać się z jej rodzajami oraz mechanizmami. Jednym z najważniejszych elementów każdej lampy jest jej wabik. To dzięki niemu owady wpadają w pułapkę. W tego typu urządzeniach funkcję tę pełni świetlówka emitująca światło UV-A czyli światło ultrafioletowe. Takie promieniowanie jest naturalnie bardzo atrakcyjne dla insektów, wabi je blisko, aby następnie wbudowany w lampę mechanizm szybko je wyeliminował. Sposób pozbywania się uciążliwych owadów zależy już jednak od rodzaju zastosowanego mechanizmu. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje lamp owadobójczych:

  • Lampy rażące – to obecnie najpopularniejszy i najbardziej skuteczny sposób walki z owadami latającymi. Zwabione owady za pomocą światła ultrafioletowego rażone są prądem o dużym natężeniu. Dochodzi do tego w momencie ich kontaktu ze specjalną siatką, która znajduje się pod napięciem. Tego typu lampa posiada pojemnik, do którego spadają martwe już owady. Do prawidłowego działania praktycznie nie wymaga ingerencji człowieka.
  • Lampy lepowe – znany od dawna sposób radzenia sobie z niechcianymi owadami. Jak sama nazwa wskazuje, takie lampy działają dzięki zastosowaniu lepkiej powierzchni, do której przyklejają się owady. Połączenie tego sposobu z wabiącym światłem UV dało bardzo dobre efekty. Wkład lepowy trzeba co jakiś czas wymieniać, zatem należy pamiętać o zakupie dodatkowych wkładów.
  • Lampy wiatrakowe – owad zwabiony emitowanym światłem UV zostaje zassany do środka lampy przy pomocy wiatraczka. Nie jest jednak zabijany, lecz trafia do specjalnego pojemnika, z którego następnie możemy go wypuścić. Ten rodzaj lampy owadobójczej jest szczególnie polecany, gdy zależy nam na tym, by nie zabijać złapanych owadów.

Owady, a w szczególności komary, potrafią być niesamowicie irytujące. Swędzące ukąszenia w postaci bąbli mogą skutecznie zrujnować urlop. Z problemem tym spotykamy się głównie w okresie letnim. To wtedy szczególnie dotkliwie doświadczamy uciążliwej obecności komarów w naszym środowisku. Kiedy wieczorami spędzamy czas na świeżym powietrzu, jesteśmy bardzo narażeni na inwazję tych insektów. Staramy się oczywiście walczyć znanymi nam środkami chemicznymi, jednak często okazują się one zawodne. To wtedy problem się nasila i mogłoby się wydawać, że nic nie może nam pomóc. Jednak niekoniecznie musi tak być. Z pomocą przychodzą nam producenci skutecznych lamp owadobójczych.

Czym się kierować podczas wyboru lampy na owady?

Kiedy decydujemy się na zakup lampy na owady,  przede wszystkim powinniśmy najpierw określić jej zastosowanie i nasze potrzeby. Inna lampa potrzebna będzie w domu, a inna w restauracji lub na wakacjach. Do niewielkiego domu sprawdzi się każdy z wymienionych rodzajów lamp. Jeśli natomiast zależy nam na mobilności i chcemy zabrać lampę pod namiot, wtedy warto rozważyć model na baterie, który będzie działał bez dodatkowego źródła prądu. Lampy owadobójcze są nieocenionym elementem w restauracji, kawiarni, piekarni oraz innych miejsc popularnych usług gastronomicznych. Tutaj jednak najlepiej sprawdzą się lampy lepowe i wiatrakowe. Dlaczego nie te rażące prądem? Ponieważ istnieje ryzyko, że porażony owad siłą rozpędu przypadkowo wyląduje w przygotowywanym jedzeniu. Dlatego też zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego w miejscach, w których odbywa się produkcja żywności lub jej obróbka, należy zastosować lampy owadobójcze spełniające wymagania HACCP.  

Gdzie najlepiej sprawdzą się lampy owadobójcze rażące?

Gdzie jednak zakazane w niektórych lokalach lampy rażące sprawdzą się najlepiej? Oprócz naszego domu i ogrodu będą one najlepszym wyborem także w rolnictwie. Umieszczone w oborze lub stajni będą niezastąpionym jej elementem przynosząc ulgę zarówno zwierzakom jak i pracownikom. Wynika to z wysokiej skuteczności, oraz z braku potrzeby dbania o wkłady lepowe lampy. Te bowiem mogą dosyć szybko się zużywać. Wkład lepiący będzie wymagał częstej wymiany w związku z unoszącym się w pomieszczeniu pyłem. Rażące lampy owadobójcze będą potrzebne również na campingu. Oczywiście warto zainstalować takie urządzenie na zewnątrz, ale również i w środku przyczepy campingowej. Dzięki tak prostemu zabiegowi każdą noc prześpimy spokojnie, a rano na naszej skórze nie pojawią się suweniry w postaci kolejnych bąbli po ugryzieniach.

[product id="4159, 1927, 1928" limit="3" onlyAvailable="true"]

Czy lampa owadobójcza jest bezpieczna dla człowieka?

Lampy na komary i inne owady pod żadnym pozorem nie zagrażają życiu człowieka. Dawka ultrafioletu jest na tyle mała, że nie ma ona negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Można by nawet powiedzieć, że lampy mają wręcz pozytywny wpływ. Chodzi tu o higienę przygotowywania posiłków w punktach gastronomicznych oraz o wszelkie, często niebezpieczne dla życia, alergie na ukąszenia owadów. Nie muszą to nawet być osy i pszczoły – alergia na ukąszenia komarów potrafi być równie uciążliwa, a tych małych stworzeń jest u nas coraz więcej. Szczególnie po podtopieniach i powodziach (a takie mają miejsce w Polsce nierzadko). W takim wypadku dobra lampa owadobójcza będzie niezastąpiona.

Internauci szukali również: lampa na komary, lampa na komary, lampy na owady, lampa przeciw komarom, lampa uv na komary, lampa uv na owady, lampy uv na owady, lampy owadobójcze opinie, żarówki owadobójcze, wabik na komary, lampy owadobójcze rażące, lampa owadobójcza na baterie, żarówka owadobójcza, lampa uv na muchy, lampa uv owadobójcza, lampy odstraszające komary, żarówka na komary, owady rodzaje, srodki owadobójcze do domu, na komary na zewnątrz, lampa ultrafioletowa na owady, lampa ultrafioletowa na komary, lampa owadobójcza do obory, lampa owadobójcza lepowa, lampy ultrafioletowe na owady, lampa owadobójcza jak działa, urządzenia owadobójcze, ultrafiolet na muchy, lampy przeciw muchom, lampa przeciw muchom, lampy owadobójcze lepowe, lampa ogrodowa na komary, sklep owad, profesjonalne lampy owadobójcze, lampa owadobójcza do kontaktu, skuteczność lamp owadobójczych, skuteczność lampy owadobójczej, skuteczna lampa na komary, ultrafiolet na owady, lampy ogrodowe przeciw komarom, lampa owadobójcza zasada działania, lampy owadobójcze skuteczność, lampa owadobójcza działanie, lampa owadobójcza na szerszenie, czy lampy owadobójcze są skuteczne, lampy owadobójcze na osy, lampa owadobójcza skuteczność, lampa owadobójcza szkodliwość, zabawki kopiące prądem, lampka przeciw komarom opinie, srodki owadobójcze na szerszenie, jaka lampa owadobójcza najlepsza, lampa owadobójcza ik204-12bks oemstar, lampy rażące, popularny dawniej środek owadobójczy, lampa na owady, przeciw komarom na zewnątrz, elektryczne urządzenie led przeciw komarom, ultrafiolet na komary, wabienie komarów, przyrząd na muchy, lampy owadobójcze na muchy, żarówka przeciw komarom, zarowka owadobojcza, lampa owadobójcza do stajni, lampa owadobójcza z biedronki opinie, lampy odstraszające owady, elektryczne urządzenie led przeciw komarom, lampka przeciw komarom, lampy owadobójcze na komary, lampa przeciw komarom opinie, lampy lepowe, lampa owadobójcza do kontaktu opinie, oprawy owadobójcze, lampy uv na komary, lampy owadobójcze do obory, lampa owadobójcza na muchy opinie, lampka przeciw komarom biedronka, lampy owadobójcze na muchy opinie, insekt lampe, środki owadobójcze na komary, komary rodzaje, lampy owadobójcze do obory

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium