+48 601 820 111 pn-pt 8:00-17:00
0
do kasy
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od 199,00 zł
suma: 0,00 zł
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od 199,00 zł
12-07-2019
Na co zwrócić uwagę wybierając kabel antenowy? Poradnik
Na co zwrócić uwagę wybierając kabel antenowy? Poradnik

Większość osób przygotowując instalację RTV/SAT skupia się głównie na antenie. By jednak zawsze cieszyć się niezakłóconym obrazem oraz czystym dźwiękiem, warto zwrócić szczególną uwagę także na kupowany przewód. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni kabel koncentryczny!

Zwykle winą za zakłócenia sygnału TV obarcza się antenę. Często okazuje się jednak, że prawdziwą przyczyną jest źle dobrany lub mierny jakościowo przewód koncentryczny. By tego uniknąć, warto poznać jego budowę – poszczególne elementy mają duży wpływ na jego działanie.

Do czego służy i jak działa kabel antenowy?

Antena satelitarna odbiera fale radiowo-telewizyjne i przekształca je na sygnał elektryczny. Ten zostaje przekazany kablem koncentrycznym do odbiornika telewizyjnego. W ten sposób uzyskuje się dźwięk oraz obraz w telewizorze. Antena i przewód są więc równie ważne w całym procesie.

Jak zbudowany jest kabel koncentryczny?

kabel antenowy

Kabel antenowy jest zaliczany do przewodów koncentrycznych i pełni funkcję transmisyjną. Składa się z:

  • płaszcza zewnętrznego (otulina z tworzywa sztucznego);
  • oplotu (miedziana lub aluminiowa siatka z drucików);
  • ekranu (aluminiowa lub miedziana folia);
  • dielektryka (warstwa tworzywa sztucznego);
  • żyły wewnętrznej (rdzeń kabla wykonany z miedzi lub stali miedziowanej).

Każdy z tych elementów pełni ściśle określoną funkcję i ma duży wpływ na jakość kabla koncentrycznego. Znajomość ich właściwości pozwala samodzielnie ocenić, który model najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku.

Jaki kabel antenowy jest najbardziej wytrzymały?

Bardzo ważne jest to, by wybierać kable antenowe z odpowiednio wytrzymałym płaszczem zewnętrznym. Otuliny wykonuje się najczęściej z PVC (polichlorku winylu) lub PE (polietylenu). Pierwszy rodzaj stosuje się wewnątrz, drugi natomiast za zewnątrz. W naszej ofercie można znaleźć wiele bardzo trwałych przewodów, takich jak np. kabel koncentryczny PCC 102 żelowany Libox, który dzięki dodatkowej warstwie żelu jest szczególnie odporny na wilgoć.

Dla trwałości kabla antenowego ważny jest także dielektryk, czyli warstwa tworzywa sztucznego, zabezpieczająca przed przemieszczeniem się względem siebie rdzenia i folii. Powinien być spieniany fizycznie – wtedy nie jest aż tak kruchy, więc umożliwia mocniejsze zginanie przewodu.

Jak gruby powinien być kabel do anteny?

Najważniejszym elementem kabla do anteny TV jest żyła wewnętrzna. Rodzaj zastosowanego materiału oraz jego grubość mają wpływ na tłumienie sygnału. Przewody o tzw. niskiej tłumienności umożliwiają zachowanie najwyższej jakości przekazu. Przy częstotliwości granicznej 862 MHz powinna być mniejsza niż 21 db, tak jak gwarantuje to np. dostępny w naszym sklepie kabel koncentryczny PCC113 Libox. Najlepszą jakość ekranowania nawet na długich dystansach zagwarantuje również kabel koncentryczny PCC-102 trishield Libox.

Rdzeń wykonuje się z miedzi (Cu) lub stali miedziowanej (CCS). Miedź jest lepszym przewodnikiem, ale stal jest wytrzymalsza. Większa średnica żyły oznacza większą czynną powierzchnię przewodzącą, więc lepszą transmisję. Najlepsze modele powinny więc być grubsze niż 1 mm, tak jak np. dostępny w naszej ofercie kabel koncentryczny PCC 113B Libox.

Które kable do anteny gwarantują najlepszą jakość obrazu?

Nawet najgrubszy miedziany rdzeń nie zagwarantuje nieskazitelnego przekazu, jeśli nie jest odpowiednio zabezpieczony. Pierwszą barierą w przewodzie antenowym jest oplot. Siatka drucików wykazuje szczelność elektromagnetyczną i chroni przed zakłóceniami z zewnątrz. Gęsty splot posiada np. dostępny w naszym sklepie kabel koncentryczny PCC 80 trishield  Libox. Drugim zabezpieczeniem jest ekran, czyli aluminiowa lub miedziana folia. Nie tylko izoluje, ale także zapobiega przenikaniu sygnałowi na zewnątrz, tak by się nie osłabiał.

Najlepszą jakość gwarantują kable koncentryczne o wysokim stopniu szczelności elektromagnetycznej. Współcześnie wyróżnia się kilka klas: B, A, A+ i A++. Na rynku dostępne są: dwuwarstwowe (twinshield – folia-oplot), trójwarstwowe (trishield – folia-oplot-folia), a nawet czterowarstwowe (quadshield – oplot-folia-oplot-folia). Potrójne zabezpieczenie gwarantuje już doskonałą jakość, dlatego bardzo popularne są takie modele jak np. kabel koncentryczny PCC 102 trishield 100m Libox.

Jak rozpoznać dobry przewód do anteny satelitarnej?

Podsumowując – wysokiej jakości przewód do anteny satelitarnej powinien posiadać następujące parametry:

  • wytrzymały płaszcz z PVC lub PE z dodatkiem żelu;
  • żyłę wewnętrzną grubszą niż 1mm;
  • gęsty oplot z włosków o grubości min. 0,16mm;
  • potrójną lub poczwórną izolację;
  • tłumienność mniejszą od 21dB.

W sklepie ihaa.pl znajdziesz wysokiej jakości kable antenowe w rolkach o odmiennych właściwościach, różnych długościach i przedziałach cenowych. Z pewnością znajdziesz wariant odpowiedni dla Ciebie!

Zadbaj o jakość odbieranego sygnału satelitarnego, czyli krystalicznie czysty obraz oraz dźwięk w swoim telewizorze! Wybierz kabel koncentryczny, który będzie profesjonalny, odporny i wytrzymały. Zapoznaj się z naszą szeroką ofertą na ihaa.pl!

[product id="265,1411,293"]

Blog kategorie

Skomentuj ten artykuł (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium