+48 669 508 508 pn-pt 8:00-17:00
0
do kasy
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od 299,00 zł
suma: 0,00 zł
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od 299,00 zł
06-09-2019

Czujnik czadu i gazu - Jaki wybrać? Dlaczego warto zainstalować?

Czujnik czadu i gazu - Jaki wybrać? Dlaczego warto zainstalować?

Czujniki czadu i gazu – dlaczego warto zamontować je w swoim domu?

Gaz i czad nie bez powodu nazywa się cichymi zabójcami. Rocznie z powodu zatrucia w Polsce umiera kilkadziesiąt osób, a setki trafiają do szpitala. Z tego względu koniecznie należy chronić się przed tym zagrożeniem. Najskuteczniejszym zabezpieczeniem są czujniki tlenku węgla i gazu. Wyjaśniamy jak działają oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie!

Czujnik czadu i gazu to zazwyczaj nieduże urządzenia, które ostrzegą Ciebie i Twoich bliskich w momencie, gdy stężenie szkodliwych substancji w powietrzu przekroczy bezpieczne normy. Jeśli posiadasz w domu ogrzewanie gazowe, koniecznie powinieneś zaopatrzyć się w taki sprzęt. Dowiedz się, dlaczego jest to takie ważne!

W jaki sposób można zatruć się czadem lub gazem?

Gaz ziemny i propan butan są niebezpieczne, ponieważ ich duże stężenie może doprowadzić do wybuchu lub zasłabnięcia z powodu niedostatecznej ilości tlenu w powietrzu. Bardzo groźny jest także czad, czyli tlenek węgla. Jest bezwonnym, niewidocznym gazem. Wydziela się podczas niepełnego spalania w urządzeniu grzewczym, któremu sprzyja brak dostępu do świeżego powietrza. Zatrucie czadem może spowodować niewłaściwa eksploatacja budynku, wadliwe instalacje, niedrożne przewody dymowe czy wentylacyjne itp.

Na zatrucie czadem lub gazem szczególnie narażone są osoby posiadające w domach tradycyjne kotły węglowe, piecyki gazowe, kominki itp. Nieregularne przeglądy, nieprofesjonalny montaż, usterka czy nawet zbyt rzadkie wietrzenie mogą doprowadzić do tragedii.

[product id="2272, 2473, 3877, 2273, 2530" limit="3" onlyAvailable="true"]

Jak objawia się zatrucie?

Zatrucie gazem jest są szybko widoczne, dzięki czemu od razu można zareagować. Są to zwykle silne bóle głowy, duszność i kaszel. Objawy zatrucia tlenkiem węgla są mniej charakterystyczne. Zaczyna się od bólu głowy, które przyczynia się do osłabienia, a następnie utraty przytomności. W krótkim czasie doprowadza do zatrzymania akcji serca i śmierci. Zimą, gdy rzadziej wietrzy się mieszkanie, podczas kąpieli czy snu bardzo łatwo stać się ofiarą tego niewidzialnego zagrożenia.

Tlenek węgla trwale wiąże się z hemoglobiną, wypierając tlen. W krótkim czasie uszkodzeniu zaczynają ulegać narządy wrażliwe na niedotlenienie, czyli układ krążeniowy i nerwowy. W skrajnych przypadkach zgon może nastąpić już po 30 minutach. U osób odratowanych często występują poważne powikłania, takie jak zanik mowy, uszkodzenie wzroku i węchu, obniżenie ilorazu inteligencji, zaburzenia pamięci. By uchronić siebie i swoich bliskich, koniecznie powinieneś zamontować w domu czujnik tlenku węgla.

Jak działają czujniki czadu i gazu?

Czujniki czadu i gazu działają na prostej zasadzie. Urządzenie stale kontroluje poziom stężenia szkodliwego gazu w pomieszczeniu. W momencie gdy zostanie przekroczone, uruchamia alarm dźwiękowy i świetlny. Detektor składa się z ogniwa elektrochemicznego, które przy obecności gazu wywołuje reakcję utleniania, co powoduje przepływ prądu i włączenie sygnału. Dzięki temu w odpowiednim momencie zostaje się uprzedzonym o zwiększonej ilości niebezpiecznej substancji w otoczeniu i od razu można na to zareagować, np. wietrząc pomieszczenie. Jeśli zauważysz, że czujnik gazu włącza się dość często, jest to sygnał, że należy skontrolować instalacje posiadane w domu.

[product category_id="89" limit="3" onlyAvailable="true"]

Gdzie zamontować czujnik czadu lub gazu?

Czujnik tlenku węgla powinno założyć się w pomieszczeniu, gdzie znajdują się urządzenia grzewcze, w tym również piecyki naftowe, piece kaflowe czy węglowe. Gaz ten jest cięższy od powietrza, więc unosi się na niewielkiej wysokości. Montaż zaleca się na wysokości ok 150 cm nad podłogą, w bliskiej odległości od urządzenia. Nie należy zakładać go za meblami, zasłonami itp. – musi mieć zapewniony stały, swobodny dopływ powietrza. Najczęściej montuje się je w łazience – w tych pomieszczeniu w wielu domach nie ma okien, a do tego ma zwykle niedużą przestrzeń. Takie okoliczności to prosta droga do tragedii.

Czujnik gazu ziemnego, który chroni nie tylko przed zatruciem ale też przed eksplozją, należy umieścić na ścianie, na wysokości ok. 2 m, w odległości 15-30cm od sufitu.

Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem czujnika czadu lub gazu?

Na rynku można znaleźć wiele rozmaitych modeli czujników czadu lub gazu, o różnej budowie, zasilaniu i funkcjach dodatkowych. Najważniejsze jest jednak, by posiadały deklarację zgodności, czyli certyfikat potwierdzający spełnienie wymogów bezpieczeństwa w oparciu o normy europejskie. Zdaniem wielu osób najwygodniejszy jest czujnik gazu na baterie, ale jego rozładowanie się może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Jeśli chcesz być w pełni spokojny o życie swoje i bliskich, wybierz profesjonalny, bezprzewodowy czujnik tlenku węgla, taki jak np. czujnik tlenku węgla CO-9D-PLT z akumulatorem FIREANGEL o żywotności do 7 lat. W ofercie posiadamy także świetny czujnik gazu ziemnego SAFEHAUS SHG-01, który można podłączyć do prądu.

Zapewnij bezpieczeństwo swoim bliskim montując w domu czujnik czadu i gazu! W prosty sposób możesz uniknąć strasznej tragedii, o którą łatwiej, niż sobie zdajesz z tego sprawę. Wybierz z szerokiej oferty ihaa.pl odpowiednie urządzenie, by zabezpieczyć swój dom!

[product id="2406, 3882, 2274, 605, 3879, 3011, 2530, 2272" limit="3" onlyAvailable="true"]
Blog kategorie

Skomentuj ten artykuł (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium