Czujnik czadu i gazu - Jaki wybrać? Dlaczego warto zainstalować?

0
Czujnik czadu i gazu - Jaki wybrać? Dlaczego warto zainstalować?

Czujniki czadu i gazu – dlaczego warto zamontować je w swoim domu?

Gaz i czad nie bez powodu nazywa się cichymi zabójcami. Rocznie z powodu zatrucia w Polsce umiera kilkadziesiąt osób, a setki trafiają do szpitala. Z tego względu koniecznie należy chronić się przed tym zagrożeniem. Najskuteczniejszym zabezpieczeniem są czujniki tlenku węgla i gazu. Wyjaśniamy jak działają oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie!

Czujnik czadu i gazu to zazwyczaj nieduże urządzenia, które ostrzegą Ciebie i Twoich bliskich w momencie, gdy stężenie szkodliwych substancji w powietrzu przekroczy bezpieczne normy. Jeśli posiadasz w domu ogrzewanie gazowe, koniecznie powinieneś zaopatrzyć się w taki sprzęt. Dowiedz się, dlaczego jest to takie ważne!

W jaki sposób można zatruć się czadem lub gazem?

Gaz ziemny i propan butan są niebezpieczne, ponieważ ich duże stężenie może doprowadzić do wybuchu lub zasłabnięcia z powodu niedostatecznej ilości tlenu w powietrzu. Bardzo groźny jest także czad, czyli tlenek węgla. Jest bezwonnym, niewidocznym gazem. Wydziela się podczas niepełnego spalania w urządzeniu grzewczym, któremu sprzyja brak dostępu do świeżego powietrza. Zatrucie czadem może spowodować niewłaściwa eksploatacja budynku, wadliwe instalacje, niedrożne przewody dymowe czy wentylacyjne itp.

Na zatrucie czadem lub gazem szczególnie narażone są osoby posiadające w domach tradycyjne kotły węglowe, piecyki gazowe, kominki itp. Nieregularne przeglądy, nieprofesjonalny montaż, usterka czy nawet zbyt rzadkie wietrzenie mogą doprowadzić do tragedii.

[product id="2272, 2473, 3877, 2273, 2530" limit="3" onlyAvailable="true"]

Jak objawia się zatrucie?

Zatrucie gazem jest są szybko widoczne, dzięki czemu od razu można zareagować. Są to zwykle silne bóle głowy, duszność i kaszel. Objawy zatrucia tlenkiem węgla są mniej charakterystyczne. Zaczyna się od bólu głowy, które przyczynia się do osłabienia, a następnie utraty przytomności. W krótkim czasie doprowadza do zatrzymania akcji serca i śmierci. Zimą, gdy rzadziej wietrzy się mieszkanie, podczas kąpieli czy snu bardzo łatwo stać się ofiarą tego niewidzialnego zagrożenia.

Tlenek węgla trwale wiąże się z hemoglobiną, wypierając tlen. W krótkim czasie uszkodzeniu zaczynają ulegać narządy wrażliwe na niedotlenienie, czyli układ krążeniowy i nerwowy. W skrajnych przypadkach zgon może nastąpić już po 30 minutach. U osób odratowanych często występują poważne powikłania, takie jak zanik mowy, uszkodzenie wzroku i węchu, obniżenie ilorazu inteligencji, zaburzenia pamięci. By uchronić siebie i swoich bliskich, koniecznie powinieneś zamontować w domu czujnik tlenku węgla.

Jak działają czujniki czadu i gazu?

Czujniki czadu i gazu działają na prostej zasadzie. Urządzenie stale kontroluje poziom stężenia szkodliwego gazu w pomieszczeniu. W momencie gdy zostanie przekroczone, uruchamia alarm dźwiękowy i świetlny. Detektor składa się z ogniwa elektrochemicznego, które przy obecności gazu wywołuje reakcję utleniania, co powoduje przepływ prądu i włączenie sygnału. Dzięki temu w odpowiednim momencie zostaje się uprzedzonym o zwiększonej ilości niebezpiecznej substancji w otoczeniu i od razu można na to zareagować, np. wietrząc pomieszczenie. Jeśli zauważysz, że czujnik gazu włącza się dość często, jest to sygnał, że należy skontrolować instalacje posiadane w domu.

[product category_id="89" limit="3" onlyAvailable="true"]

Gdzie zamontować czujnik czadu lub gazu?

Czujnik tlenku węgla powinno założyć się w pomieszczeniu, gdzie znajdują się urządzenia grzewcze, w tym również piecyki naftowe, piece kaflowe czy węglowe. Gaz ten jest cięższy od powietrza, więc unosi się na niewielkiej wysokości. Montaż zaleca się na wysokości ok 150 cm nad podłogą, w niewielkiej odległości od urządzenia. Nie należy zakładać go za meblami, zasłonami itp. – musi mieć zapewniony stały, swobodny dopływ powietrza. Najczęściej montuje się je w łazience – w tych pomieszczeniu w wielu domach nie ma okien, a do tego ma zwykle niedużą przestrzeń. Takie okoliczności to prosta droga do tragedii.

Czujnik gazu ziemnego, który chroni nie tylko przed zatruciem, ale też przed eksplozją, należy umieścić na ścianie, na wysokości ok. 2 m, w odległości 15-30cm od sufitu.

Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem czujnika czadu lub gazu?

Na rynku można znaleźć wiele rozmaitych modeli czujników czadu lub gazu, o różnej budowie, zasilaniu i funkcjach dodatkowych. Najważniejsze jest jednak, by posiadały deklarację zgodności, czyli certyfikat potwierdzający spełnienie wymogów bezpieczeństwa w oparciu o normy europejskie. Zdaniem wielu osób najwygodniejszy jest czujnik gazu na baterie, ale jego rozładowanie się może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Jeśli chcesz być w pełni spokojny o życie swoje i bliskich, wybierz profesjonalny, bezprzewodowy czujnik tlenku węgla.

Zapewnij bezpieczeństwo swoim bliskim montując w domu czujnik czadu i gazu! W prosty sposób możesz uniknąć strasznej tragedii, o którą łatwiej, niż sobie zdajesz z tego sprawę. Wybierz z szerokiej oferty ihaa.pl odpowiednie urządzenie, by zabezpieczyć swój dom!

[product id="2406, 3882, 2274, 605, 3879, 3011, 2530, 2272" limit="3" onlyAvailable="true"]

Internauci szukali również: czujnik gazu, czujnik czadu i gazu, czujniki gazu na baterie, czujnik gazu na baterie, czujnik gazu ziemnego na baterie, czad gaz, gdzie zamontować czujnik czadu, czujnik gazu propan butan na baterie, zatrucie gazem ziemnym, gdzie zamontować czujnik gazu, czujniki czadu i gazu, czujnik gazu i czadu na baterie, czujnik czadu gdzie zamontować, czujnik gazu i czadu na baterie, czujki gazu, gdzie umieścić czujnik czadu, czujnik czadu i gazu na baterie, objawy zatrucia gazem ziemnym, czujniki czadu jaki wybrać, czujnik czadu jaki wybrać, czujnik czadu na jakiej wysokości, czujniki gazu do domu, czujnik czadu i gazu opinie, czujnik czadu opinie, jak zamontować czujnik czadu, czad cięższy od powietrza, czujniki czadu opinie, czad jest cięższy od powietrza, czujnik czadu na baterie, czujnik gazu jaki wybrać, czujnik gazu ziemnego opinie, czujnik gazu opinie, czujniki gazu opinie, czujka gazu i czadu, detektor czadu i gazu, czujnik czadu jak zamontować, czujnik czadu jak działa, czad czujnik, wykrywacz czadu i gazu, czujnik czadu przy kominku, jaki czujnik czadu i gazu, gdzie zainstalować czujnik czadu, czujnik gazu do mieszkania, gaz ziemny zatrucie, czujniki gazu do mieszkania, czujnik czadu włącza się bez powodu, czujnik gazu i czadu opinie, czujnik czadu jaki, czujnik czadu gdzie umieścić, detektor gazu ziemnego na baterie, czujnik gazu do domu, detektor gazu na baterie, zatrucie gazem propan butan, czujnik czadu gdzie kupić, kiedy wydziela się czad, czujnik czadu wysokość montażu, czujka do gazu, czujnik co i gazu, propan butan zatrucie, sygnalizator gazu, wykrywacz gazu i czadu, nieduże razem czy osobno, czujnik gazu forum, detektor czadu jaki, czujniki czadu i gazu opinie, czujnik dymu jaki wybrać, czad gaz czujnik, czujnik czadu w domu, detektor czadu opinie, opinie o czujnikach czadu, sygnalizator czadu i gazu eura, czujnik dymu i czadu forum, czujka czadu w domu, piec kaflowy a czad, jaki czujnik czadu forum, gdzie montować czujniki czadu, czujniki czadu forum, czujnik czadu jakiej firmy, sygnalizator gazu i czadu, czujniki gazu i czadu opinie, detektor gazu opinie, piecyki gazowe jaki wybrać, czujka czadu gdzie montować, czujnik gazu wysokość montażu, zatrucia gazem ziemnym, czujnik tlenku węgla forum, detektory czadu i gazu, czujka czadu na jakiej wysokości, zatrucie propanem butanem, czujnik gazu propan butan i czadu, sygnalizator czadu i gazu, czujniki czadu i gazu na baterie, czad piec kaflowy, zatrucie gazem propan butan objawy, gdzie montujemy czujnik czadu, czujnik czadu forum, czujniki tlenku węgla opinie

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium