Czym są klimatory i jaki wybrać na zbliżające się lato?

0
Czym są klimatory i jaki wybrać na zbliżające się lato?

Jak działa klimator? 

W dzisiejszych czasach często możemy spotkać się z klimatyzacją w budynkach, których zasada działania opiera się na szkodliwym dla środowiska freonie. Klimatyzatory mają także pociągnięty przewód na zewnątrz budynku, co sprawia, że są rozwiązaniem stacjonarnym. Prawdę mówiąc, zasadzie działania klimatorów (nazywanych również klimatyzerami) bliżej do popularnego wiatraka domowego. Różnicą są jednak dodane wkłady chłodzące, przez które przelatuje zasysane powietrze. Dzięki temu otrzymujemy powiew zimnego powietrza. Całe urządzenie jest przy tym ekologiczne, ponieważ czynnikiem chłodzącym jest woda, którą należy co jakiś czas dolać do urządzenia. Istnieją również klimatory z możliwością włożenia turystycznych wkładów chłodzących. Największą ich zaletą jest to, że równocześnie oczyszczają i nawilżają powietrze. 

Jaki klimator wybrać i na jakie parametry zwrócić uwagę?

Wybór klimatyzera można sprowadzić w zasadzie do jego rozmiaru. Tak samo jak w przypadku wentylatorów, im klimator będzie większy, tym lepiej. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na pojemność zbiornika na wodę, sposób sterowania (mechaniczny lub elektroniczny), czy też możliwość regulacji nawiewu. Sam rozmiar wpłynie na najważniejszy parametr, czyli na ilość przepływanego powietrza, a co za tym idzie, skuteczność chłodzenia.

Mobilne klimatory zasilane przez USB

Klimatyzery są bardzo oszczędne, co pozwoliło na stworzenie małych wersji tego urządzenia zasilanych przez port USB. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy poprawić warunki na naszym stanowisku komputerowym, nie ingerując przy tym w komfort innych osób. Takie klimatory są także o wiele tańsze i zajmują mało miejsca. Będą więc świetnym wyborem do małych pomieszczeń i mogą z powodzeniem zajmować miejsce zaraz obok naszego monitora.

[product category_id="206" limit="3"]

Klimator czy klimatyzator?

Choć to porównanie wydaje się dość oczywiste, to tak naprawdę ciężko określić, które urządzenie jest lepsze. Klimatyzatory montowane na stałe przy suficie to przede wszystkim urządzenia służące do schłodzenia całego pomieszczenia. Efekt, który uzyskamy z ich pomocą, utrzyma się czasem nawet bardzo długi czas po wyłączeniu urządzenia. Są to jednak dość drogie urządzenia zarówno w instalacji, jak i w utrzymaniu. Świetnie sprawdzą się w firmach, gdzie z ich działania skorzystają wszyscy pracownicy. Choć istnieją klimatyzatory w wersji mobilnej, to są one mniej wydajne od tradycyjnych naściennych i także sporo kosztują. Dlatego do użytku domowego prawdopodobnie lepiej sprawdzi się klimator. Jest oszczędny, ekologiczny i co ważne – w pewnym stopniu oczyszcza i nawilża pomieszczenie, w którym się znajduje. Pamiętajmy jednak, że efekt jego działania nie utrzymuje się po wyłączeniu urządzenia – tak jak zresztą tradycyjnych wentylatorów domowych.

Internauci szukali również: klimator jak działa, klimator zasada działania

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium