Przygotuj się na zmianę systemu naziemnej telewizji cyfrowej! Co warto wiedzieć o DVB-T2?

0
Przygotuj się na zmianę systemu naziemnej telewizji cyfrowej! Co warto wiedzieć o DVB-T2?

Wraz z początkiem 2022 roku nastąpi ważna zmiana dotycząca odbioru telewizji naziemnej. Dotychczasowy standard transmisji DVB-T zmieni się w DVB-T2 co przełoży się na nową jakość odbioru Twoich ulubionych programów. Jak przygotować się na odbiór DVB-T2? Jak sprawdzić, czy Twój tuner i antena są przystosowane do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w niniejszym artykule. 

Dlaczego nastąpi zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej?

Aktualnie emisja cyfrowych multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej prowadzona jest w dwóch pasmach - VHF oraz UHF (stan na listopad 2021). Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego w sprawie wykorzystania częstotliwości z tych zakresów, pasmo 700 MHz musi zostać zwolnione na rzecz rozwoju sieci piątej generacji (5G). Według zapowiedzi sieć 5G umożliwi szybszą transmisję danych oraz rozwój nowych, innowacyjnych usług i rozwiązań przemysłowych.

Jednym z warunków jej wdrożenia jest zwolnienie pasma zajmowanego obecnie przez nadawców cyfrowej telewizji naziemnej. Całkowite zwolnienie pasma 700 MHz w Polsce zaplanowano na 30 czerwca 2022, co ograniczy pulę częstotliwości przeznaczonych na nadawanie kanałów telewizyjnych! Aby po tych zmianach nie uszczupliła się oferta stacji telewizyjnych na multipleksach naziemnych trzeba będzie zastosować wydajniejszy sposób nadawania. Takim rozwiązaniem jest przejście na nowy system DVB-T2. [1]

Docelowo standard DVB-T2/HEVC wprowadzony zostać ma we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

DVB-T vs DVB-T2. Na co pozwoli nowy system?

Gdy w 2013 roku Polska przechodziła z nadawania analogowego telewizji na przekaz cyfrowy wybrano system transmisji DVB-T oraz kompresję wideo AVC (H.264). Od tego czasu na rynku pojawiły się nowsze metody nadawania sygnału telewizyjnego, które jeszcze efektywniej wykorzystują dostępne pasmo częstotliwości radiowych.

W 2022 roku przejście na nowy system telewizji naziemnej nastąpi w dwóch płaszczyznach. System dystrybucji sygnału zmieni się z DVB-T na DVB-T2. Z kolei aktualnie wykorzystywana kompresja wideo AVC (H.264, MPEG-4) zostanie zastąpiona przez nowszy kodek HEVC (H.265, MPEG-H).

DVB-T2 oferuje wydajniejsze sposoby korekcji błędów (ma to związek z większą odpornością sygnału na złe warunki atmosferyczne) oraz wydajniejszą modulację (co pozwala na przesłanie większej ilości informacji w ograniczonym kanale radiowym). Dodatkowo nowszy kodek HEVC pozwoli na nadawanie strumienia wideo o takiej samej jakości jak AVC, jednak przy wykorzystaniu mniejszej przepływności bitowej (mniejsza ilość informacji cyfrowej – bitów).

Sumarycznie nowy system DVB-T2 oraz nowy kodek HEVC pozwolą naziemnej telewizji cyfrowej zyskać nową jakość. Oznacza to, że na multipleksach pojawi się więcej kanałów w wysokiej rozdzielczości (HD) lub zwiększona zostanie liczba kanałów w standardowej rozdzielczości (SD) bez utraty ich jakości. Dzięki połączeniu DVB-T2 i HEVC możliwa będzie także emisja regularnego kanału 4K w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. Wspomnijmy, że od czerwca do sierpnia 2021 roku, podczas transmisji piłkarskiego Euro 2020, Telewizja Polska testowała w ramach eksperymentalnego multipleksu DVB-T2 przekaz kanału w ultra-wysokiej rozdzielczości pod nazwą „TVP 4K”.

DVB-T2 zamiast DVB-T. Kiedy?

Przełączenia sygnału telewizyjnego z DVB-T/H.264 (AVC) na nowy standard DVB-T2/HEVC (H.265) odbędą się w 2022 roku w czterech etapach planowanych na 28 marca (etap I), 25 kwietnia (etap II), 23 maja (etap III) i 27 czerwca (etap IV).

Źródło grafiki: KRRiT [2]

 

Aktualny zestaw kanałów na multipleksach ogólnopolskich:

MUX 1: TTV, Polo TV, Eska TV, Antena HD, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV

MUX 2: Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6

MUX 3: TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info HD, TVP3, TVP Historia, TVP Sport HD

MUX 4: płatna oferta programów TV Mobilna oraz bezpłatny kanał Wydarzenia 24
MUX-8: TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP.

Multipleks 8 (MUX-8) zostanie przełączony do standardu DVB-T2/HEVC w późniejszym terminie. Podobnie wygląda sprawa z przełączeniami do DVB-T2 multipleksów lokalnych (m.in. MUX-L1, MUX-L2, MUX-L3 czy MUX-L4).

Jak się przygotować na odbiór telewizji w standardzie DVB-T2?

Aby nie stracić możliwości odbioru telewizji naziemnej po zmianach w sposobie jej nadawania w 2022 roku, należy zaopatrzyć się w odbiornik zgodny z technologiami DVB-T2 i HEVC.

Pamiętajmy, że nie musi to oznaczać wymiany telewizora! Wystarczy samo dokupienie nowego dekodera (tzw. set-top-box), który podłączymy do odbiornika telewizyjnego za pomocą eurozłącza lub kabla HDMI.

Dekoder musi posiadać demodulator DVB-T2 oraz wspierać dekodowanie kompresji HEVC (która także na opakowaniach może być oznaczona jako H.265 lub MPEG-H). Warto pamiętać, że odbiornik powinien odtwarzać dźwięk w kompresji Dolby E-AC-3 (określany także jako Dolby Digital+).

Takim odbiornikiem może być np. Wiwa H.265 Lite czy Wiwa H.265 Pro dostępne w naszej ofercie.

[product id="2332, 2718, 2716, 3869" limit="3" onlyAvailable="true"]

Nowy dekoder DVB-T2 będzie kompatybilny wstecznie z DVB-T, więc na spokojnie możemy zakupić go przed oficjalnym przełączeniem sygnału na nowy standard w naszym regionie.

Jeżeli będziemy chcieli skorzystać z opcji internetowych odbiornika polecamy upewnić się czy wybrany model obsługuje standard HbbTV (tzw. telewizja hybrydowa) w wersji przynajmniej 2.0.1 oraz posiada gniazdo Ethernet lub wbudowaną kartę sieciową WiFi. Pozwoli to na dostęp do dodatkowych treści wideo (VOD) lub kanałów telewizyjnych i radiowych z Internetu bezpośrednio na odbiorniku telewizyjnym. W przypadku chęci odbioru kanałów Ultra HD w przyszłości, warto już teraz zainwestować w odbiornik obsługujący kodek HEVC z technologią HDR w wersjach HLG10 oraz PQ10 oraz dźwięk w formacie AC-4.

Wraz ze zmianą standardu z DVB-T na DVB-T2 i zwolnieniem pasma 700 MHz, zmienią się częstotliwości, na których nadawane będą multipleksy telewizji cyfrowej. W wyjątkowych sytuacjach może dojść do potrzeby wymiany anteny, tak aby dostosować odbiór sygnału do nowych warunków. 

Dla osób mieszkających w miastach polecamy anteny dookólne z wbudowanym filtrem LTE Vayox Digital360 oraz  Vayox  Digital720

[product id="5234, 3568" onlyAvailable="true"]

Dla widzów odbierających sygnał telewizji naziemnej z nadajników oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów polecamy anteny kierunkowe: LIBOX LB1600 COMBO , LIBOX  LB2000  Combo oraz LIBOX LB-900 Combo.

[product id="3570, 81, 1759" onlyAvailable="true"]

Jeżeli odbiornik poprawnie wspiera DVB-T2, na liście kanałów pojawią się stacje TVP Polonia HD, TVP Kobieta HD, TVP Rozrywka SD, TVP Kultura HD, TVP Dokument HD. Wszystkie stacje powinny dopisać się do odbiornika z dopiskiem „HEVC” w nazwie kanału. Jeżeli na każdym z w/w kanałów mamy poprawny obraz oraz dźwięk, możemy być pewni, że jesteśmy gotowi na odbiór telewizji w nowej technologii.

W wybranych lokalizacjach (m.in. Warszawa, Gdańsk czy Bydgoszcz) nadawany jest dodatkowy eksperymentalny multipleks DVB-T2 z kanałami TVN Grupy Discovery (TVN HD, TVN7 HD, TTV HD, METRO HD). Lokalne multipleksy DVB-T2 testują również we Wrocławiu i Szczecinie (stan na listopad 2021).

Podsumowanie

Standard DVB-T2 zapewni widzom lepszą jakość obrazu i dźwięku telewizji, a nadawcom umożliwi nadawanie dodatkowych kanałów i usług w ramach naziemnych multipleksów mimo coraz bardziej ograniczonego pasma częstotliwości radiowych.

Warto już teraz przygotować się na zmianę technologii nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, tak by być pewnym nieprzerwanego dostępu do bezpłatnej oferty telewizyjnej w 2022 roku!

Bibliografia

[1] https://www.sat-charts.eu/artykul,5466,Czym-jest-DVB-T2-Standard-naziemnej-telewizji-cyfrowej-drugiej-generacji---opis-pytania-i-odpowiedzi-czesc-pierwsza.html
[2] https://www.gov.pl/web/krrit/od-ii-kwartalu-2022-r-nowy-standard-nadawania-naziemnej-telewizji-cyfrowej-dvb-t2-hevc

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium