Jeśli masz mały talerz, to odbierany sygnał będzie słaby i podczas odbioru zauważysz szumy i trzaski. Dobra antena satelitarna może naprawdę poprawić jakość odbioru — zwłaszcza wobec transmisji na żywo. Fani sportu odkryją też, że duża antena satelitarna sprawi, że mecze będą płynnie transmitowane, bez opóźnień i przestojów.
W tym artykule wyjaśnimy, jak dobrać rozmiar anteny satelitarnej do swoich potrzeb i od czego mogą zależeć jej wymiary. Tu znajdziesz też odpowiedź na to, jaka antena satelitarna, najlepsza do twoich potrzeb, powinna znaleźć się na Twoim dachu!
Jak działają nowoczesne anteny satelitarne?
Telewizja satelitarna umożliwia odbiór kanałów telewizyjnych za pośrednictwem satelity na orbicie geostacjonarnej wokół Ziemi. To znaczy, że satelita jest jakby „zawieszony” w odpowiednim miejscu, więc może służyć jako przekaźnik dla fal radiowych. Talerz na dachu odbiera sygnały, przekazuje je do dekodera i dzięki temu można oglądać programy z całego świata!
Antena satelitarna to talerz zbudowany z metalowych płyt lub z włókna szklanego. Ma taki wklęsły kształt, bo to właśnie taka budowa umożliwia jej skuteczne odbieranie fal radiowych z satelity. Z powodu kształtu misy, fale radiowe, które docierają z satelity, skupiają się na głowicy antenowej, czyli małym elemencie, który jest zamontowany na środku talerza — na głowicy zamocowany jest konwerter. Ta głowica jest podłączona do kabla łączącego z dekoderem, czyli urządzenia, które przetwarza sygnał i wyświetla obraz na telewizorze.
Rodzaje anten satelitarnych
Nowoczesne anteny satelitarne wykorzystują więcej elektroniki, ale ich kształty nie zmieniły się zbytnio od lat. Na rynku mamy aż trzy rodzaje czasz satelitarnych, a każda z nich ma swoje wady i zalety.
Pierwszym typem są czasze offsetowe, czyli takie modele, które mają nieco eliptyczny kształt i są obecnie bardzo popularne. Jak sama nazwa wskazuje, głowica jest nieco przemieszczona na bok — nie leży na ścisłym centrum. Na czaszach offsetowych nie zatrzymuje się lód czy śnieg, a także nie zalega na nich woda, co oznacza, że są łatwe w przymocowaniu i utrzymaniu. Często są też to modele eliptyczne — które można ustawić na co najmniej dwie satelity. Nie muszą być wcale znacznie większe niż starsze modele.
Drugim typem są czasze paraboliczne, czyli wycentrowane. To anteny starego typu i niestety lubią odkładać się na nich woda, śnieg czy lód. Jednak taka antena satelitarna, 80 czy 90-centymetrowa jest nadal skuteczna.
Anteny panelowe charakteryzują się płaskim kształtem i niewielkimi rozmiarami. Są z reguły mniejsze niż typowe anteny, ale oferują dobrą jakość obrazu — jednak rzadko kiedy stosuje się jedną antenę tego typu. Są zazwyczaj stosowane w przypadkach, gdy potrzebna jest większa liczba anten w jednym miejscu, np. na dachu budynku, na lotnisku czy w centrach handlowych. Składają się z kilku paneli, z których każdy odbiera sygnał z innego kierunku. W ich wypadku zatem nie tyle rozmiar anteny satelitarnej ma znaczenie, co ich ilość — nie jest więc to najlepsza opcja dla indywidualnego klienta!
Czy duży talerz satelitarny jest zawsze lepszy?
W teorii im większa antena satelitarna tym lepsza jakość odbioru sygnału z satelity. Dlaczego? Otóż duży talerz satelitarny ma większą powierzchnię, co oznacza, że zbiera ona więcej fal radiowych i tym samym odbiera sygnał z większą mocą. W ten sposób sygnał jest silniejszy i bardziej stabilny, a jakość obrazu i dźwięku jest lepsza.
Mała antena satelitarna oznacza, że sygnał może być słabszy i bardziej podatny na zakłócenia, co wpływa negatywnie na jakość odbioru. Dlatego, jeśli chcesz mieć pewność, że odbiór będzie stabilny i wysokiej jakości, lepiej zainwestuj w większą antenę satelitarną, o średnicy 75 lub 80 cm.
Większość użytkowników telewizji satelitarnej preferuje duże anteny, bo zapewniają lepszą jakość obrazu. Wyjątkiem są anteny mobilne, które są małe i elastyczne — często dostępne w wersji panelowej. To dobra antena satelitarna dla kierowców — często takich pracujących poza zasięgiem stacji nadawczych, w Azji, Afryce czy na Alasce, którzy jednak muszą mieć dostęp do radia i informacji o pogodzie.
Mobilna, mała antena satelitarna jest też idealna dla pracowników terenowych, ale też turystów, którzy nawet w domku kempingowym nie chcą rezygnować z ulubionych meczów w jakości HD. Mobilne anteny satelitarne można zamontować na pojeździe, dostępne są też wersje montowane na specjalnych trójnogach.
Takie anteny są stosunkowo łatwe w montażu i wykorzystaniu, a ponieważ są małe i poręczne, można je łatwo zabrać ze sobą w podróż. Mają mniejszą powierzchnię, co oznacza, że sygnał może być słabszy i bardziej podatny na zakłócenia. Także w tym przypadku — im większa antena, tym lepsza jakość odbioru.
Antena satelitarna - 80 czy 90 cm a telewizja HD.
Cyfrowy sygnał HD zawiera wiele danych — dlatego zakłócenia mogą czasem zupełnie uniemożliwić ich odbiór. To właśnie dlatego nadal nowoczesne anteny satelitarne, mimo postępu technologicznego, są dość duże — ponieważ rozwija się też stopień komplikacji sygnału. Aby odbierać telewizję HD, warto zainwestować w duże anteny, o średnicy co najmniej 80 cm.
Antena satelitarna 80 czy 90 cm może być wystarczająca do odbioru telewizji HD, ale to zależy od wielu czynników. Na jakość odbioru wpływają m.in. siła sygnału, jakość wykonania anteny, kierunek ustawienia, wysokość montażu i wiele innych czynników. Dlatego, jeśli chcesz mieć pewność, że odbiór będzie stabilny i wysokiej jakości, lepiej zainwestować w większą antenę satelitarną o średnicy 90 cm lub większej. Takie duże anteny będą też dobrą inwestycją na przyszłość — być może już za kilka lat ruszy transmisja w standardzie 4K.
Materiały i rozmiary anten satelitarnych
Anteny satelitarne bywają przeważnie wykonane z metalu, takiego jak aluminium czy stal nierdzewna, ponieważ są to materiały bardzo trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Ale dlaczego o tym mówimy? Jest oczywiste, że im większy talerz, tym jest cięższy. To znaczy, że duży talerz satelitarny ze stali o średnicy 120 cm, musi być zamontowany na specjalnych rusztowaniach, i może uszkodzić dach! Dlatego wybierając anteny satelitarne o dużej średnicy, lepiej jest wybrać takie wykonane z aluminium.
Z drugiej jednak strony, stalowe anteny mają jedną przewagę — są mniej podatne na wiatr. Antena stanowi właściwie jedno skrzydło, które wiatr może porwać w każdej chwili, jeśli nie jest dobrze przymocowana. Dlatego w bardzo wietrznych obszarach, jak góry lub równiny bez naturalnych przeszkód dla wiatru, można wybrać mniejsze, stalowe anteny.
Zwłaszcza w przypadku mobilnych anten satelitarnych można zdecydować się na tworzywa sztuczne, takich jak np. ABS czy poliwęglan, które są lżejsze i bardziej odporne na korozję. Ich zaletą jest też wysoka odporność na korozję. Anteny wykonane z włókna szklanego są bardzo trwałe, łączą w sobie zalety czasz z tworzyw sztucznych i metalowych — ale niestety są kosztowne.
Jak widać, choć wiadomo, że antena o większej średnicy zbiera więcej fal radiowych, to jednak trudno powiedzieć, jaka antena satelitarna, najlepsza pod względem rozmiaru czy technologii, powinna znaleźć się w Twoim domu. Jednak, na jakość odbioru wpływa też wiele innych czynników, takich jak jakość wykonania anteny, kierunek ustawienia, wysokość montażu i wiele innych. Warto, by antena satelitarna miała jak największą powierzchnię, jeśli nie chcemy inwestować w inne metody wzmacniania sygnału.