Jak podłączyć dwa telewizory do jednej anteny z zasilaczem

0
Jak podłączyć dwa telewizory do jednej anteny z zasilaczem

Fakt, że w jednym domu czy mieszkaniu znajduje się kilka telewizorów, jest coraz powszechniejszy. Ostatecznie dzieci mogą chcieć obejrzeć bajki, żona swoje ulubione seriale i show, a mąż mecz. Takie rozwiązanie nazywamy czasem multiroom. O ile mamy kilka anten naziemnych lub telewizję internetową, nie jest to problemem, ale gdy korzystamy z anteny satelitarnej, sprawy mogą się skomplikować. 

Na szczęście w tym artykule wyjaśnimy, jak podłączyć dwa telewizory do jednej anteny satelitarnej lub naziemnej — opiszemy wszystko, czego możesz potrzebować i podamy sposoby rozwiązywania problemów.

Jak rozdzielić sygnał na dwa telewizory: narzędzia i materiały

Zanim przejdziemy do podłączania naszych telewizorów do jednej anteny satelitarnej, musimy upewnić się, że mamy wszystko, czego potrzebujemy. Oto lista niezbędnego sprzętu, który przyda się w naszym domowym projekcie:

  • Wielowtykowy konwerter (LNB) - taki, który obsługuje przynajmniej tyle telewizorów, ile planujesz podłączyć. 

  • Zasilacz do konwertera — dostosowany do LNB, zapewni on odpowiednie zasilanie.

  • Miernik lub wskaźnik sygnału pomoże nam w sprawdzeniu poziomu mocy.

  • Antenowe kable koncentryczne (coaxial) - będą potrzebne do podłączenia anteny do telewizorów; upewnij się, że masz odpowiednią ilość kabli o właściwej długości. Warto dodać jakieś 10-20% do wyliczonej długości, bo każdy popełnia błędy i nie zawsze da się wywiercić odpowiedni otwór. Przewód, który ma być ułożony na zewnątrz, powinien mieć też dobrą, wytrzymałą izolację lub obudowę.

  • Wtyki F. Większość przewodów dostępnych w sklepach wymaga ręcznego przycięcia i instalacji wtyczek do zakończenia kabli koncentrycznych; ich ilość powinna być taka sama jak liczba kabli.

  • Rozdzielacz antenowy (splitter, trójnik antenowy, rozgałęźnik): to właśnie dzięki rozdzielaczom antenowym możesz podłączyć kilka telewizorów. To niewielki plastikowy element z jednym wejściem i kilkoma (2-4) wyjściami sygnału telewizyjnego, do których można połączyć dekoder telewizyjny lub telewizor. Splitter rozdziela sygnał między odbiornikami i pozwala na oglądanie wybranych kanałów na kilku telewizorach. 

  • Narzędzia — m.in. śrubokręt, klucz płaski i nożyce do kabli, które przydadzą się podczas instalacji.

Mając wszystko to pod ręką, będziesz gotowy do podłączenia swoich telewizorów do jednej anteny satelitarnej i cieszenia się ulubionymi programami na każdym z nich!

Jaki trójnik antenowy wybrać?

Jak widać, kluczową częścią połączenia jest rozdzielacz antenowy. Jak podłączyć go do zestawu satelitarnego? Zależy od jego typu Istnieją różne rodzaje rozdzielaczy antenowych — pasywne i aktywne.

Rozdzielacze pasywne mają prostą budowę i wymagają tylko podłączenia odpowiednich przewodów. Jednak mogą one wpłynąć negatywnie na jakość sygnału antenowego. Jeśli moc sygnału jest odpowiednio wysoka i nie uskarżasz się na zakłócenia, warto wybrać pasywny rozgałęźnik. Pamiętaj jednak, aby nie stosować rozgałęźników, które mają więcej wyjść niż liczba telewizorów, które chcesz podłączyć do anteny — jeśli chcesz podłączyć trzy telewizory, wybierz trójnik antenowy.

Rozdzielacze aktywne muszą być zasilane, ponieważ zawierają wzmacniacz sygnału antenowego. To bardzo dobry wybór, ponieważ gdy rozdzielisz sygnał odbierany przez antenę na kilka odbiorników, może on bardzo osłabnąć i być mniej skuteczny na wszystkich odbiornikach.  Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić multiroom za darmo, wzmacniacz może ci pomóc. To rozwiązanie przyda się też, gdy masz więcej niż trzy odbiorniki.

Pamiętaj też, że każdy kabel nieco tłumi odbiór sygnału i powoduje stratę — bardzo długi kabel może zatem również pogorszyć jakość sygnału. Jeśli planujesz ponad 10 metrów kabla, również możesz rozważyć wybór aktywnego rozgałęźnika.

Czasem jednak sygnał dostarczany z anteny będzie na tyle słaby, że nawet zastosowanie rozgałęźników aktywnych może okazać się niewystarczające. Może to mieć też miejsce, gdy instalujesz jakąś bardzo złożoną instalację — na przykład masz kilkanaście telewizorów w budynku firmy. W takim wypadku przyda ci się osobny przedwzmacniacz lub też antena ze wbudowanym przedwzmacniaczem. Takie urządzenia trzeba także zasilić!

Jak podłączyć dwa telewizory do jednej anteny satelitarnej?

W gruncie rzeczy, jeśli wiesz, jak podłączyć dwa telewizory do jednej anteny naziemnej lub satelitarnej, wiesz już, jak zrobić to z większą liczbą anten.

Zacznij od podłączenia przewodu do anteny — może to zmienić jej ustawienie i do tego właśnie może przydać się miernik sygnału. Jeśli konfigurujesz antenę i całe ustawienie po raz pierwszy, najpierw możesz ją ogólnie nakierować w stronę nadajnika (satelity lub instalacji naziemnej). Możesz wykorzystać aplikacje mobilne, ale są one mało precyzyjne — dlatego właśnie, jeśli nie chcesz korzystać z miernika sygnału na telewizorze, przyda ci się osobne urządzenie.

Następnie poprowadź przewód od anteny do rozdzielacza. Większość profesjonalistów sugeruje umieszczenie rozdzielacza wewnątrz; w ten sposób będzie chroniony przed zakłóceniami i uszkodzeniami wskutek warunków atmosferycznych. Warto zamknąć tak przewody, jak i rozgałęziacz na zewnątrz w szczelnej plastikowej obudowie, chroniąc je nie tylko przed deszczem i wiatrem, ale przed aktywnością ptaków.

Jeśli wybrałeś rozdzielacz aktywny, musisz podpiąć go do zasilania — dlatego tu też najłatwiej jest go umieścić wewnątrz budynku. Dlatego musisz poprowadzić przewody od anteny do zasilacza umieszczonego przy gniazdku.

Następnie od każdego gniazda rozdzielacza podłącz odpowiedni dekoder, tuner czy odbiornik — tak, jakbyś podłączał pojedynczy telewizor. Teraz już wiesz, jak zrobić multiroom za darmo — nie licząc kosztu rozgałęźnika, naturalnie! Po wszystkim oczywiście trzeba sprawdzić dokładnie sygnał, w czym pomoże nam miernik. Pamiętaj, że antena musi być ustawiona jak najdokładniej, bo siła sygnału słabnie, i wszelkie zakłócenia będą kilka razy widoczniejsze, im więcej odbiorników stosujemy. Rozdzielacz aktywny wzmocni sygnał, ale takie rozwiązanie jest kosztowne.

Jak podłączyć trzy telewizory do jednej anteny naziemnej – rozwiązywanie problemów

Teraz już wiesz, jak podłączyć trzy telewizory do jednej anteny naziemnej — albo i satelitarnej. Ale pamiętaj, może to spowodować osłabienie jakości obrazu. Rozgałęźnik aktywny ze wzmacniaczem antenowym może pomóc w większości takich przypadków — ale pamiętajcie, że taka instalacja (oraz przedwzmacniacze) także potrzebuje prądu! Wzmocnienie sygnału sprawi, że obraz na każdym telewizorze będzie o niebo lepszy.

Jeśli występują zakłócenia, można po prostu dokładniej wycelować antenę, kierując się miernikiem. Skieruj antenę na najbliższy nadajnik — im mniej przeszkód na drodze sygnału, tym większa szansa na świetną jakość obrazu.

Oczywiście, możliwe jest, że za problemy odpowiada podłączenie. Sprawdź kable koncentryczne, czy aby na pewno zostały dobrze podłączone. Upewnij się, czy dobrze podłączyłeś wtyczki typu F — jeśli nie jesteś pewien, jak to zrobić, można poprosić specjalistę o pomoc. Sprawdź też jakość kabla: tu nie ma co oszczędzać, bo jakość kabla wpływa na siłę sygnału i ostatecznie na obraz na wszystkich telewizorach. Lepsze kable to lepszy obraz!

Może też okazać się, że antena jest kiepska albo uszkodzona — może nawet została uszkodzona podczas instalacji. Wybierzcie sprzęt wysokiej jakości, bo to może zdecydować o lepszym sygnale. Czasem wystarczy po prostu kupić lepszą antenę i umieścić ją na odpowiednim miejscu — większe anteny przekładają się na lepszą jakość obrazu.

Jak widać, łatwo jest wyjaśnić jak rozdzielić sygnał na dwa telewizory. Wystarczy odpowiedni sprzęt, trochę cierpliwości i nasze porady, a wkrótce każdy w rodzinie będzie mógł cieszyć się swoim ulubionym programem na swoim ekranie, bez przepychanek o pilota!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium