Nawet jeśli mamy doskonałą antenę wysokiej klasy, nadal musimy zadbać o jej dokładne ustawienie. Talerz satelitarny odbiera sygnał wprost z kosmosu, dlatego nawet pozornie niewielkie odchylenie anteny od optymalnego położenia może wpłynąć na jakość obrazu.
Z pomocą miernika sygnału satelitarnego można osiągnąć najwyższą jakość odbioru sygnału satelitarnego. Ten niezwykły przyrząd pozwala na dokładny pomiar poziomu sygnału telewizyjnego satelitarnego, dzięki czemu można dokładnie ustawić antenę w kierunku satelity.
Dlatego nie tylko profesjonaliści zajmujący się montażem talerzy, ale także zwykli posiadacze anten satelitarnych decydują się zakupić takie mierniki. Taka technologia oznacza, że można precyzyjnie podłączyć talerz, bez korzystania z metody typu „Halina, mów jak obraz się wyświetla".
Aby korzystać z miernika do ustawienia anteny, potrzebne jest nie tylko odpowiednie urządzenie, ale również wiedza i umiejętności, które pozwoliłyby na precyzyjne ustawienie anteny w kierunku satelity. W tym artykule wyjaśnimy, co to jest miernik sygnału satelitarnego, jak używać takiego urządzenia, czym się różni od wskaźnika, i jak skorzystać z takiego przyrządu.
Ustawianie anteny satelitarnej miernikiem — konieczność czy uproszczenie pracy?
Anteny satelitarne to świetne rozwiązanie, pozwalające na swobodne oglądanie transmisji z całego świata; zapewnia lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz ma więcej dostępnych kanałów niż tradycyjne metody odbioru telewizji. Kiedy antena satelitarna jest prawidłowo ustawiona, to znaczy, że jest dostrojona do odpowiedniej częstotliwości nadawanych przez satelitę na orbicie okołoziemskiej.
Jednak sama antena i telewizor to nie wszystko. Częścią systemu jest też konwerter satelitarny, który umożliwia odbiór z satelity, i odtwarzanie dźwięku i obrazu. Nie tylko służy jako wzmacniacz sygnału, ale jak sama nazwa wskazuje, zmienia częstotliwość odbijanych sygnałów na taką, którą tuner może przetworzyć na obraz wysokiej jakości.
Ya jakość ma jednak swoje ograniczenia. Zakłócenia sygnału spowodowane przez zjawiska atmosferyczne, takie jak burze, chmury, mgła, deszcz lub śnieg są jednym z najpoważniejszych problemów z odbiorem sygnału satelitarnego. Fizyczne przeszkody, takie jak drzewa, budynki i góry, które mogą blokować lub odbijać sygnał, mogą również mieć wpływ na jakość sygnału satelitarnego — i w konwerterze drobne zakłócenia czasem mogą zmienić się w większe. Podobnie, pracujące urządzenia elektryczne, takie jak silniki, lodówki, czy kuchenki mikrofalowe mogą również zakłócać sygnały radiowe.
Wszystkie te czynniki mogą pogorszyć jakość sygnału satelitarnego, co powoduje zniekształcony obraz lub dźwięk, utratę sygnału lub niemożność jego odbioru. Aby uniknąć tych problemów, możesz wynająć profesjonalne usługi instalacji anteny satelitarnej lub samodzielnie użyć miernika sygnału satelitarnego, aby wyrównać antenę i uniknąć zakłóceń.
Jak działa urządzenie do ustawiania anteny satelitarnej?
Miernik sygnału satelitarnego to urządzenie do ustawiania anteny satelitarnej. służące do pomiaru poziomu sygnału telewizyjnego. Podłączamy go między konwerter anteny satelitarnej a tuner SAT. W odróżnieniu od wskaźnika tv-sat miernik dokonuje precyzyjnego pomiaru szeregu parametrów cyfrowych, takich jak poziom sygnału wyrażany w dBuV, oraz wskaźników jak C/N, MER itp. Dzięki tym pomiarom możliwe jest dokładne ustawienie anteny w kierunku satelity, co umożliwia odbiór sygnału z maksymalną jakością.
Wskaźnik tv-sat jest prostszym urządzeniem, które służy do pomiaru tylko jednego parametru — poziomu sygnału. Wskaźnik tv-sat nie jest w stanie dokładnie pomierzyć i określić innych parametrów sygnału Jest więc mniej precyzyjnym narzędziem, ale wystarcza do ustawienia anteny.
Miernik może wskazywać tylko położenie satelity — jednak są modele, które je także identyfikują. To oznacza, że ustawianie anteny satelitarnej miernikiem jest proste: nie musisz sprawdzać na ekranie telewizora, na jakiego satelitę ustawiłeś antenę. Wielu posiadaczy anten satelitarnych w Europie Środkowo-Wschodniej korzysta z francuskiej sieci satelit Hot Bird - i często mierniki sprzedawane w Polsce mają proste diody zapewniające, że to właśnie w tego satelitę celuje antena.
Urządzenie do ustawiania anteny satelitarnej – jak używać?
Ustawianie anteny satelitarnej miernikiem nie jest trudne. Instalujemy go po prostu między tuner i konwerter. Aby sprawdzić konwerter satelitarny miernikiem, należy wykonać następujące kroki:
Podłącz kabel od tunera do wejścia miernika oznaczonego jako REC czy TO REC, a następnie wejście TO LNB połącz z konwerterem za pomocą kabla F-F. Dobrej jakości miernik sygnału potwierdzi, że dobrze połączyłeś go z anteną za pomocą sygnału dźwiękowego lub na wyświetlaczu.
Ustaw pokrętło czułości miernika na maksymalną wartość i przestawiaj antenę, kierując się wychyleniem wskazówki miernika i natężeniem dźwięku lub obrazem na wyświetlaczu. Niektórzy proponują metodę „na sąsiada” - rozpocznij ustawianie anteny, wzorując się na innych talerzach w Twojej okolicy. Możesz też skorzystać z aplikacji na telefony komórkowe — ale stanowią one tylko punkt wyjściowy.
Gdy znajdziesz odpowiednią częstotliwość, zmniejsz czułość miernika i precyzyjnie ustaw czaszę anteny, przesuwając ją w lewo i prawo, w górę i dół, zależnie od potrzeb. Gdy miernik wskaże maksymalną jakość sygnału, to znaczy, że antena jest idealnie umieszczona.
Miernik sygnału satelitarnego – jaki kupić?
Mierniki TV-sat mogą działać w różnych technologiach, takich jak DVB-S2/S, DVB-T/T2, DVB-C. Wybierz miernik, który będzie kompatybilny z Twoją technologią odbioru — jeśli chcesz mierzyć ustawienie anteny osobiście, sprawdź, czy urządzenie będzie działać z Twoim satelitą i czy jest zintegrowany z obowiązującym standardem. Miernik musi mieć też odpowiedni zakres częstotliwości, aby umożliwić dokładny pomiar sygnału satelitarnego.
Dobry miernik powinien być wyposażony w czytelny wskaźnik poziomu sygnału oraz funkcje, które ułatwią dokładne ustawienie anteny, takie jak wbudowany kompas, pamięć kątów anteny itp. Gdy ustawiasz antenę nocą, pomocny może być też wykres konstelacji. Jeśli planujesz często przemieszczać się z miernikiem, wybierz model, który jest lekki, poręczny i łatwy do przenoszenia. Profesjonalne mierniki sygnału satelitarnego mogą też być wyposażone w ładowarkę samochodową, tak by instalator jeżdżący od miejsca do miejsca mógł podładować urządzenie w drodze.
Niektóre starsze, bardzo podstawowe mierniki mają zestaw prostych wyświetlaczy LED i diody informujące o połączeniu. Jednak nowsze, bardzo rozbudowane modele dysponują też kolorowym wyświetlaczem, dzięki któremu obsłużysz wszystkie niezbędne zadania. Na wyświetlaczu może też wyświetlać się obraz, który zobaczyłbyś na ekranie telewizora — to znaczy, że mąż ustawiający antenę nie musi pytać żony, co widzi na ekranie!
Inne mierniki mają też połączenie Bluetooth, dzięki czemu mogą przekazywać informacje do smartfona z systemem iOS lub Android, który będzie służył jako panel sterowania — możesz także przerzucać obraz z satelity na ekran tabletu. To rozwiązanie dość popularne wśród profesjonalistów, bo w ten sposób łatwo jest udostępniać wyniki i analizować je później.
Możesz zastanowić się, jaki wybrać miernik sygnału satelitarnego – jaki kupić model. Bez względu na rodzaj powinien być precyzyjny i łatwy w obsłudze. Warto zwrócić uwagę na to, czy miernik jest kompatybilny z technologią odbioru, jaką się posiada, czy działa z danym satelitą oraz, czy ma odpowiedni zakres częstotliwości — miernik z innego kraju może nie pasować do polskich standardów.