+48 669 508 508 pn-pt 8:00-17:00
0
do kasy
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od 299,00 zł
suma: 0,00 zł
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od 299,00 zł

Konwerter satelitarny to jedna z kluczowych części zestawu satelitarnego. Dzięki niemu sygnał jest konwertowany i przekazywany dalej do odbiornika satelitarnego. Wybór konwerterów jest ogromny, więc warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by cieszyć się sprawnym działaniem przez lata. Wiele bowiem zależy od odporności na warunki atmosferyczne czy też od jakości wykonania. Konwerter satelitarny powinien ponadto wyróżniać się stosunkowo niskim współczynnikiem szumów, a jego wtyki powinny być zabezpieczone przed wilgocią.

 

Konwertery satelitarne produktów w kategorii: 31

Jak działa konwerter satelitarny?

Konwerter satelitarny  to w swoim założeniu urządzenie, które konwertuje sygnał satelitarny zbierany przez czaszę anteny. Dzieje się to poprzez przesunięcie i wzmocnienie sygnałów z zakresu 10,7–11,7 i 11,7–12,75 GHz w zakres 950–2150 MHz. W dalszej kolejności ów sygnał podawany jest dalej do tunera satelitarnego za pomocą kabla antenowego. Jest to więc jeden z kluczowych elementów instalacji satelitarnej, na którym nie warto oszczędzać. 

Jak sprawdzić konwerter satelitarny?

Jeśli zastanawiamy się nad wymianą konwertera na nowy, ponieważ obecne urządzenie przestało działać, to warto sprawdzić, czy to faktycznie jego wina. Ma to szczególny sens, gdy mamy konwerter unicable lub konwerter octo, które są po prostu dość drogie. W innym przypadku można po prostu kupić nowy konwerter niebędący dużym wydatkiem. Jeśli więc chodzi o samo sprawdzenie konwertera, to niestety bez całej instalacji satelitarnej ciężko będzie tego dokonać. Warto w pierwszej kolejności sprawdzić kabel antenowy, który przecież znajduje się na drodze konwerter–odbiornik. Najlepiej będzie, gdy pożyczymy od kogoś sprawny konwerter i zamontujemy go zamiast naszego. Wtedy uzyskamy odpowiedź, czy nasz konwerter jest faktycznie uszkodzony, czy też wina leży po stronie innych elementów instalacji. 

Jaki konwerter satelitarny wybrać? Rodzaje konwerterów

Konwertery satelitarne występują w kilku rodzajach. Wybór odpowiedniego jest podstawą do poprawnego działania naszej instalacji satelitarnej, która może być bardzo zróżnicowana. W końcu tunerów satelitarnych możemy mieć wiele, a antenę tylko jedną. W dodatku istotną funkcją odbiornika przy wyborze konwertera jest funkcja nagrywania kanałów. Wyróżnić więc możemy:

  • Konwerter pełnozakresowy single (pojedynczy) – na jeden kabel do jednego odbiornika bez możliwości nagrywania.
  • Konwerter twin (podwójny) – posiada dwa wyjścia do podłączenia dwóch tunerów lub jednego z funkcją nagrywania.
  • Konwerter quad (poczwórny) – posiada cztery wyjścia antenowe.
  • Konwerter octo – ma aż osiem wyjść do tunerów, dzięki czemu potrafi obsłużyć nawet cztery urządzenia z funkcją PVR.
  • Konwerter quattro – tak jak quad posiada cztery złącza, jednak liczba tunerów podłączonych do niego może być pomnożona przy pomocy multiswitcha.
  • Konwerter unicable – typ konwertera, który z pomocą jednego kabla potrafi obsłużyć nawet kilkanaście urządzeń. Każde kolejne jest bowiem podłączane szeregowo do poprzedniego. Warunkiem jest oczywiście kompatybilność urządzeń z konwerterami unicable.
  • Konwerter optyczny – specjalny typ konwertera, który pozwala podpiąć przewód światłowodowy, umożliwiający przesyłanie sygnału na duże odległości. W takim układzie dopiero na niższych kondygnacjach budynku następuje rozdzielenie sygnału na poszczególne odbiorniki z pomocą kabla koncentrycznego. 
  • Konwerter monoblock – ten typ konwertera, to tak naprawdę dwa urządzenia w jednej obudowie. Dzięki temu za jego pomocą możliwy jest odbiór sygnału z dwóch satelitów na raz za pomocą jednej anteny satelitarnej.

Konwerter satelitarny unicable – czy warto?

Konwerter single to koszt co najwyżej kilkudziesięciu złotych. Koszt ten zwiększa się o kolejne złotówki w momencie, gdy dodamy kolejne złącza. Konwertery unicable to już jednak trzycyfrowy wydatek sięgający nawet około 200 zł! Czy warto w niego zainwestować? Cóż, na pewno nie jest on lepszy, jeśli chodzi o odbiór i transmisję sygnału. Różnica w cenie wynika ze sposobu, w jaki zainstalujemy w jednej instalacji satelitarnej kilka tunerów. W przypadku zwykłych konwerterów każdy osobny odbiornik musi mieć pociągnięty kabel koncentryczny do samego konwertera. Oznacza to, że musimy z góry przewidzieć ilość tunerów, które zechcemy podpiąć.do konwertera. Takiego problemu nie ma w przypadku konwerterów unicable. Umożliwiają one bowiem podłączenie tunerów szeregowo, co oznacza tylko jeden kabel biegnący z konwertera do pierwszego odbiornika. Oczywistym warunkiem jest oczywiście obsługa takiej opcji przez tunery, jednak coraz częściej jest to już standardem, szczególnie w urządzeniach 4K z funkcją PVR.

Dobry konwerter satelitarny, czyli jaki?

Tak jak w przypadku większości sprzętu, nie ma idealnych konwerterów satelitarnych. Jeśli jednak zwrócimy uwagę na odpowiednie cechy tych urządzeń, to kupiony produkt posłuży nam przez długie lata! Mowa tu przede wszystkim o solidnej obudowie, która będzie odporna nie tylko na deszcz i mrozy, ale także na promieniowanie UV. Bardzo wiele konwerterów rozpada się po niedługim czasie właśnie z powodu tego ostatniego. Jeśli więc chodzi o wykonanie, to warto zwracać uwagę na certyfikaty jakości. Jeśli z kolei mowa o parametrach, to warto zwrócić uwagę na niski współczynnik szumu, który cechuje produkty wysokiej jakości i zapewnia bezproblemowy przesył sygnału do odbiornika. Oczywiście pod warunkiem użycia solidnego kabla antenowego! Do tego warto regularnie sprawdzać stan instalacji satelitarnej i jakości sygnału. Drobne usterki nierzadko potrafią doprowadzić do poważnych awarii sprzętu.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium