Kupujemy kabel HDMI - poradnik

0
Kupujemy kabel HDMI - poradnik

Jak wybrać dobry kabel HDMI?

Kabel HDMI jest bardzo przydatny np. podczas korzystania z laptopa, telewizora czy komputera stacjonarnego. Często zdarza się, że producenci sprzętu elektronicznego nie dodają go jednak do swojego asortymentu, więc trzeba go kupić osobno. Radzimy, jak rozszyfrować oznaczenia techniczne, by wybrać model o odpowiednich właściwościach w korzystnej cenie!

Kable HDMI można dostać już za kilkanaście złotych. Czy jednak warto je kupować? Czym różnią się od tych, które są warte kilkaset? Kluczem do zrozumienia ich różnic są oznaczenia standardu, materiał wykonania itp. By móc porównywać ze sobą poszczególne modele, warto poznać zasadę działania kabli HDMI. Dowiedz się, za co odpowiadają i do czego służą!

Działanie i budowa kabla HDMI

HDMI to skrót od High-Definition Multimedia Interface (z ang. interfejs multimedialny wysokiej rozdzielczości). Kable tego typu pozwalają na bezstratne przesyłanie cyfrowego dźwięku i obrazu, np. z konsoli, odtwarzacza DVD, komputera, dekodera itp. do telewizora, monitora lub projektora.

Podstawowym przewodnikiem w rdzeniu w kabla HDMI jest miedź. Czasami jest łączona z innym metalem. Ogólnie wyróżnia się trzy rodzaje żył sygnałowych:

  • CCS (połączenie miedzi i stali – odporne na uszkodzenia, ale gorzej przekazujące sygnał),
  • CCA (połączenie miedzi i aluminium – dobre przy krótkich kablach),
  • OFC (miedź beztlenowa – zapewnia najlepszą przewodność).

Rdzeń kabla HDMI jest osłonięty oplotem (siatką miedzianych lub aluminiowych drucików) i warstwą folii, które zapobiegają zakłóceniom w przesyłaniu sygnału. Całość zabezpiecza się płaszczem z tworzywa sztucznego.

Rodzaje kabli HDMI

Istnieje kilka rodzajów kabli HDMI:

  • standardowy HDMI – zapewniający wydajność 1080i/60 i 720p video;
  • High Speed HDMI – dla najwyższych rozdzielczości, tj. 4K/60 Hz (istnieją także wersje premium i ultra High Speed, dla pełnej rozdzielczości kolorów, a nawet do jakości 10K);
  • HDMI z Ethernetem – zapewnia wydajność 1080i/60 i 720p video oraz podłączenie do sieci, dostępny także w wersji High Speed.
  • Mini HDMI – do podłączania aparatów i kamer;
  • Mikro HDMI – do smartphone’ów oraz innych urządzeń mobilnych.

Pierwsze trzy typy różnią się między sobą jakością przesyłu, ale dwa ostatnie mają złącza mniejszych rozmiarów. Jeśli np. chce się podłączyć smatphone’a do telewizora, konieczna będzie przejściówka HDMI.

Dodatkowy sprzęt przyda się także w momencie, gdy do jednego urządzenia chce się przyłączyć kilka innych, np. konsolę, dekoder i głośniki do telewizora. Konieczny wtedy będzie rozdzielacz HDMI, który pozwoli na szybkie podłączenie nawet pięciu użądzeń.

Standardy HDMI – czym różni się model 2.1 od 1.4?

Kable HDMI oznaczane są numerami – oznaczają standard, który odpowiada za gęstość obsługiwanego sygnału. Na ten moment istnieją cztery warianty:

  • 0-1.2a – przepustowość do 5 Gb/s (taktowanie: 165 MHz),
  • 3-1.4b – do 10 Gb/s (taktowanie: 340 MHz),
  • 0-2.0b – do 18 Gb/s (taktowanie: 600 MHz),
  • w 2.1 ‒ do 48 Gb/s.

Jak widać, im wyższy numer, tym lepsza jakość obrazu i dźwięku. Wersje od 1.4 w górę, obsługują już 3D, a także rozdzielczość 4K. Nie zawsze trzeba więc kupować najnowszy, drogi model. Jeśli potrzebny Ci tylko podstawowy kabel HDMI do telewizora, w zupełności wystarczy jedna z podstawowych propozycji dostępnych w naszej ofercie.

Na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie kabla HDMI?

Największy wpływ na jakość przesyłu ma rdzeń, czyli żyła wewnętrzna kabla HDMI. Istotne są jej grubość oraz materiał wykonania. Najlepsze są te o największej średnicy oraz wykonane z miedzi beztlenowej (oznaczenie OFC oaz niski nr AWG z przedziału 32-22). Im lepszy rdzeń tym droższy kabel, ale wcale nie trzeba wydać majątku, by kupić dobry produkt w standardzie 2.0. 

Bardzo ważne jest także zabezpieczenie. Podwójne lub potrójne ekranowanie chroni przed zakłóceniami. Jest to szczególnie istotne, gdy potrzebny jest kabel HDMI 5m lub dłuższy. Im większą odległość musi pokonać sygnał, tym większe ryzyko zakłóceń i strat.

Wytrzymały, elastyczny płaszcz zewnętrzny ma także ogromne znaczenie – zapobiega uszkodzeniom mechanicznym. Powinno się na to zwrócić uwagę, gdy kabel może być narażony na przecieranie lub znajduje się w ścianie. 

Cechy dobrego kabla HDMI

Podsumowując, dobre kable HDMI mają:

  • grubą żyłę główną, wykonaną z miedzi beztlenowej (OFC z niskim nr AWG);
  • podwójne lub potrójne ekranowanie;
  • standard 1.4 lub wyższy;
  • wytrzymały, elastyczny płaszcz.

Dobry kabel HDMI wcale nie musi być drogi. Nie przepłacaj niepotrzebnie za wymyślne udogodnienia, jeśli ich nie potrzebujesz! Zapoznaj się z szeroką ofertą kabli HDMI na ihaa.pl i znajdź idealny model, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania!

[product id="1502,568,613"]

Internauci szukali również: kabel hdmi do telewizora, kabel hdmi do telewizora, hdmi rodzaje, rodzaje kabli hdmi, kable hdmi rodzaje, czy kabel hdmi ma znaczenie, kabel hdmi do komputera, kabel hdmi do czego służy, kabel hdmi w ścianie, złącze hdmi do czego służy, kabel hdmi rodzaje, kabel hdmi budowa, kabel hdmi jaki, kabel hdmi high speed do czego służy, hdmi w ścianie, jakość kabla hdmi, oznaczenia kabli hdmi, kabel hdmi co to jest, miedź w telewizorze, micro hdmi symbol, przewód hdmi do czego służy, kabel hdmi z komputera do telewizora, hdmi 14, kabel przejściowy z laptopa do telewizora, przewód hdmi chinch, kabel hdmi komputer tv, sprawdz kabel sygnałowy telewizor, kabel hdmi tv laptop, czy jakość kabla hdmi ma znaczenie, hdmi kabel laptop, mini hdmi chinch, jaki rozdzielacz hdmi, kabel hdmi jakość, jaki kabel z laptopa do telewizora, jaki kabel do podłączenia laptopa z telewizorem, kabel hdmi po co, hdmi kabel test

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium