+48 669 508 508 pn-pt 8:00-17:00
0
do kasy
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od 299,00 zł
suma: 0,00 zł
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od 299,00 zł
03-09-2019

Kupujemy kabel HDMI - poradnik

Kupujemy kabel HDMI - poradnik

Jak wybrać dobry kabel HDMI?

Kabel HDMI jest bardzo przydatny np. podczas korzystania z laptopa, telewizora czy komputera stacjonarnego. Często zdarza się, że producenci sprzętu elektronicznego nie dodają go jednak do swojego asortymentu, więc trzeba go kupić osobno. Radzimy, jak rozszyfrować oznaczenia techniczne, by wybrać model o odpowiednich właściwościach w korzystnej cenie!

Kable HDMI można dostać już za kilkanaście złotych. Czy jednak warto je kupować? Czym różnią się od tych, które są warte kilkaset? Kluczem do zrozumienia ich różnic są oznaczenia standardu, materiał wykonania itp. By móc porównywać ze sobą poszczególne modele, warto poznać zasadę działania kabli HDMI. Dowiedz się, za co odpowiadają i do czego służą!

Działanie i budowa kabla HDMI

HDMI to skrót od High-Definition Multimedia Interface (z ang. interfejs multimedialny wysokiej rozdzielczości). Kable tego typu pozwalają na bezstratne przesyłanie cyfrowego dźwięku i obrazu, np. z konsoli, odtwarzacza DVD, komputera, dekodera itp. do telewizora, monitora lub projektora.

Podstawowym przewodnikiem w rdzeniu w kabla HDMI jest miedź. Czasami jest łączona z innym metalem. Ogólnie wyróżnia się trzy rodzaje żył sygnałowych:

 • CCS (połączenie miedzi i stali – odporne na uszkodzenia, ale gorzej przekazujące sygnał),
 • CCA (połączenie miedzi i aluminium – dobre przy krótkich kablach),
 • OFC (miedź beztlenowa – zapewnia najlepszą przewodność).

Rdzeń kabla HDMI jest osłonięty oplotem (siatką miedzianych lub aluminiowych drucików) i warstwą folii, które zapobiegają zakłóceniom w przesyłaniu sygnału. Całość zabezpiecza się płaszczem z tworzywa sztucznego.

Rodzaje kabli HDMI

Istnieje kilka rodzajów kabli HDMI:

 • standardowy HDMI – zapewniający wydajność 1080i/60 i 720p video;
 • High Speed HDMI – dla najwyższych rozdzielczości, tj. 4K/60 Hz (istnieją także wersje premium i ultra High Speed, dla pełnej rozdzielczości kolorów, a nawet do jakości 10K);
 • HDMI z Ethernetem – zapewnia wydajność 1080i/60 i 720p video oraz podłączenie do sieci, dostępny także w wersji High Speed.
 • Mini HDMI – do podłączania aparatów i kamer;
 • Mikro HDMI – do smartphone’ów oraz innych urządzeń mobilnych.

Pierwsze trzy typy różnią się między sobą jakością przesyłu, ale dwa ostatnie mają złącza mniejszych rozmiarów. Jeśli np. chce się podłączyć smatphone’a do telewizora, konieczna będzie przejściówka HDMI.

Dodatkowy sprzęt przyda się także w momencie, gdy do jednego urządzenia chce się przyłączyć kilka innych, np. konsolę, dekoder i głośniki do telewizora. Konieczny wtedy będzie rozdzielacz HDMI, taki jak np. dostępny w naszym sklepie switch 5x HDMI. 

Standardy HDMI – czym różni się model 2.1 od 1.4?

Kable HDMI oznaczane są numerami – oznaczają standard, który odpowiada za gęstość obsługiwanego sygnału. Na ten moment istnieją cztery warianty:

 • 0-1.2a – przepustowość do 5 Gb/s (taktowanie: 165 MHz),
 • 3-1.4b – do 10 Gb/s (taktowanie: 340 MHz),
 • 0-2.0b – do 18 Gb/s (taktowanie: 600 MHz),
 • w 2.1 ‒ do 48 Gb/s.

Jak widać, im wyższy numer, tym lepsza jakość obrazu i dźwięku. Wersje od 1.4 w górę, obsługują już 3D, a także rozdzielczość 4K. Nie zawsze trzeba więc kupować najnowszy, drogi model. Jeśli potrzebny Ci tylko podstawowy kabel HDMI do telewizora, w zupełności wystarczy już nawet taki, jak dostępny u nas: kabel HDMI 1,5m LB0002-1,5 Libox, za jedynie 7 zł!

Na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie kabla HDMI?

Największy wpływ na jakość przesyłu ma rdzeń, czyli żyła wewnętrzna kabla HDMI. Istotne są jej grubość oraz materiał wykonania. Najlepsze są te o największej średnicy oraz wykonane z miedzi beztlenowej (oznaczenie OFC oaz niski nr AWG z przedziału 32-22). Im lepszy rdzeń tym droższy kabel, ale wcale nie trzeba wydać majątku, by kupić dobry produkt w standardzie 2.0. Świetnym modelem jest np. dostępny w naszej ofercie kabel HDMI - HDMI 2.0 1,5m LB0056-1,5 LIBOX za jedyne 19,90 zł!

Bardzo ważne jest także zabezpieczenie. Podwójne lub potrójne ekranowanie chroni przed zakłóceniami. Jest to szczególnie istotne, gdy potrzebny jest kabel HDMI 5m lub dłuższy. Im większą odległość musi pokonać sygnał, tym większe ryzyko zakłóceń i strat.

Wytrzymały, elastyczny płaszcz zewnętrzny ma także ogromne znaczenie – zapobiega uszkodzeniom mechanicznym. Powinno się na to zwrócić uwagę, gdy kabel może być narażony na przecieranie lub znajduje się w ścianie. Bardzo odporny jest np. kabel HDMI - HDMI 19PIN + filtr 1,8m  LB0039 Libox w nylonowym oplocie.

Cechy dobrego kabla HDMI

Podsumowując, dobre kable HDMI mają:

 • grubą żyłę główną, wykonaną z miedzi beztlenowej (OFC z niskim nr AWG);
 • podwójne lub potrójne ekranowanie;
 • standard 1.4 lub wyższy;
 • wytrzymały, elastyczny płaszcz.

Jeśli nie potrzebujesz specjalnych, dodatkowych właściwości, wcale nie musisz zwracać uwagi na inne specyfikacje! Jeśli więc potrzebujesz dobrego, elastycznego kabla, który świetnie sprawdzi się przy telewizorze, wybierz np. kabel HDMI-HDMI super slim 2.0 1,5m LB0054 Libox bądź inny z naszej oferty.

Dobry kabel HDMI wcale nie musi być drogi. Nie przepłacaj niepotrzebnie za wymyślne udogodnienia, jeśli ich nie potrzebujesz! Zapoznaj się z szeroką ofertą kabli HDMI na ihaa.pl i znajdź idealny model, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania!

[product id="1502,568,613"]

Blog kategorie

Skomentuj ten artykuł (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium