Dobór urządzeń, które poprawiają i zapewniają nieprzerwany sygnał antenowy, jest niezwykle istotny, jeśli chcemy bez zakłóceń odbierać nasze ulubione kanały telewizyjne. Spośród szerokiej oferty anten, przewodów, mocowań czy konwerterów trudno czasami w szybki i łatwy sposób znaleźć odpowiednie urządzenie, idealnie dopasowane do naszych potrzeb. Postaramy się podpowiedzieć naszym czytelnikom, jaką antenę satelitarną wybrać oraz jakie niezbędne akcesoria będą nam potrzebne, aby nasz sygnał był poprawnie rozprowadzany
Jaki rodzaj anten satelitarnych należy wybrać?
Telewizja satelitarna to możliwość poszerzania horyzontów i oglądania setek zagranicznych kanałów, które nadawane są z najdalszych zakątków świata. Jednak, aby było to możliwe należy zakupić antenę satelitarną i inne akcesoria umożliwiające odbiór. Dobrze działająca instalacja antenowa to nie lada sztuka, stąd też warto ją przemyśleć. Podstawowym urządzeniem do odbioru telewizji są anteny satelitarne offsetowe (tzw. talerze, czasze) lub też mobilne anteny satelitarne.
Pierwsze z nich montowane na stałe, składają się z czasz, w których ogniskach znajdują się konwerter satelitarny. Z kolei anteny mobilne możemy podzielić na offsetowe o niewielkim rozmiarze (45cm) oraz panelowe. Ze względu na prostotę montażu i niewielkie gabaryty są szczególnie polecane kierowcom samochodów ciężarowych, na kemping oraz wszędzie tam, gdzie nie można zainstalować standardowej anteny. Rozmiary standardowych talerzy to 80, 90 i 100 cm. Im większa czasza, tym sygnał jest mocniejszy, ale należy zadbać o lepsze mocowanie i solidne podłoże, do którego będzie przymocowany uchwyt. Wśród anten offsetowych, dużą popularnością cieszą się anteny Corab, które są produkowane w Polsce. Swoją popularność zawdzięczają niskiej cenie, i dobrej jakości. Z kolei anteny Inverto, są znane z solidnych mocowań i dobrego zabezpieczenia przed korozją. Są łatwe w instalacji, a w uchwycie konwertera posiadają otwory do poprowadzenia kabla antenowego.
Przy wyborze anteny należy kierować się szczególnie jej rozmiarem. Im większa antena, tym moc i jakość sygnału są lepsze, a także łatwiej ją ustawić. Minimalny rozmiar, który umożliwia stabilny odbiór kanałów w rozdzielczości HD to 80cm, jednak w miarę możliwości zalecamy montaż anten 90 lub 100 cm, które pozwolą na odbiór sygnału 4K w przyszłości.
Praktyczne konwertery, przewody antenowe godne polecenia
Talerz satelitarny to nie wszystko, przy kompletowaniu elementów instalacji należy zaopatrzyć się w konwerter satelitarny, uchwyty do anten, maszty antenowe oraz wszelkiego rodzaju akcesoria do anten satelitarnych, takie jak kabel antenowy czy wtyki.
Podstawowym kryterium, którym należy kierować się przy wyborze konwertera to ilość wyjść. Każde wyjście to jeden niezależny sygnał tzn. jeśli mamy jeden tuner bez nagrywania, potrzebujemy jednego wyjścia z konwertera, a jeśli chcemy podłączyć jeden tuner z nagrywaniem, należy doprowadzić dwa przewody z konwertera do odbiornika.
Najpopularniejsze rodzaje konwerterów to:
Single (pojedynczy) – konwerter z jednym wyjściem (1 tuner bez nagrywania)
Twin (podwójny) – konwerter z dwoma wyjściami (2 tunery bez nagrywania lub 1 z nagrywaniem)
Quad (4 wyjścia) – konwerter z czterema wyjściami (4 tunery bez nagrywania lub 2 z nagrywaniem)
Octo (8 wyjść) – konwerter z ośmioma wyjściami (8 tunerów bez nagrywania lub 4 z nagrywaniem)
Quattro (do multiswitcha) - specjalny konwerter z czterema wyjściami, który stosuje się przy podłączeniu z multiswitchem (urządzeniem sumującym i rozdzielającym sygnał)
Monoblock - konwerter umożliwiający odbiór z dwóch satelit jednocześnie (np. Astra i Hot bird)
Unicable – konwerter, który pozwala na rozdzielenie sygnału satelitarnego z jednego wyjścia na kilka odbiorników beż użycia multiswitcha. Stosując ten rodzaj konwertera należy sprawdzić, czy tuner obsługuje technologię jednokablową.
Godne polecenia są konwertery marki Libox – to praktycznie bezawaryjne urządzenia z dobrym stosunkiem ceny do jakości. Największym zainteresowaniem cieszy się konwerter podwójny Libox, który pozwala na odbiór sygnału w rozdzielczości 4K na dwóch niezależnych odbiornikach, lub jednym odbiorniku z nagrywaniem (PVR). Wysoką jakością wykonania prezentują konwertery Inverto. Bardzo dobre parametry cechują konwertery hiszpańskiej marki Televes. Przy wyborze konwertera warto przyjrzeć się współczynnikowi szumów, im mniejszy tym lepiej.
Kupując przewody antenowe należy wybrać te z miedzianą żyłą i solidnym oplotem. To ze względu na znacznie lepsze właściwości przewodzenia sygnału. Z kolei gęsty oplot zmniejsza wpływ czynników zewnętrznych i eliminuje zakłócenia (im więcej „włosków” w oplocie, tym lepiej). Te właściwości posiada kabel Libox PCC102 oraz PCC102 gel, z powłoką żelową odporną na wilgoć. Dla instalacji zbiorczych i najbardziej wymagających można polecić przewód PCC113 z grubą miedzianą żyłą 1,13 mm i klasa ekranowania A. Przewody antenowe z miedzianą żyłą są droższym rozwiązaniem, ale warto się w nie zaopatrzyć, aby uzyskać najlepszy możliwie sygnał i stosunkowo małe straty jakości sygnału.
Gotowe zestawy do odbioru sygnału satelitarnego
Jeśli wiemy jaką maksymalną średnicę anteny chcemy zamontować oraz na ilu odbiornikach będzie odbierany sygnał, to możemy skorzystać z gotowych zestawów dostępnych w naszym sklepie. Oferujemy zestawy z antenami Corab (nieco tańsze) i Inverto. W przypadku instalacji zbiorczych warto rozważyć rozwiązanie oparte na multiswitchu. Multiswitch to urządzenie, dzięki któremu możemy zsumować sygnał z anteny satelitarnej i DVB-T, a następnie rozgałęzić go na wiele odbiorników (sygnał SAT i DVB-T jest prowadzony jednym przewodem np. do gniazdka RTV w ścianie). W instalacji opartej o multiswitch niezbędny jest konwerter typu Quatro.
Kluczowe są też uchwyty do anten oraz maszty antenowe. To gwarancja solidności instalacji antenowej oraz bezpieczeństwa. Producenci systemów mocowań oferują uchwyty tzw. balkonowe, które możemy przymocować do balustrady, uchwyty ścienne, które mocowane są do ściany oraz uchwyty uniwersalne, które dzięki przestawnej płytce można zamocować zarówno do ściany jak i do barierki.
W przypadku instalacji zbiorczej, gdy korzystamy z kilku anten (np. satelitarnej, naziemnej, radiowej) należy zastosować maszt antenowy, na którym zmieszczą się wszystkie anteny razem. W naszej ofercie posiadamy maszty o długości 1m, 1,5m i 2m. Maszty mogą być mocowane do komina za pomocą opasek kominowych (taśmy o długości 5 i 7m) lub za pomocą uchwytu masztu do ściany.
Przy ostatecznym wyborze polecamy nie tylko szeroki asortyment produktów, ale też możliwość skorzystania z fachowej pomocy naszych konsultantów, którzy chętnie doradzą i skompletują cały zestaw wedle potrzeb.
Planujesz większe zakupy? Szukasz sklepu, gdzie zakupisz wszystkie akcesoria do swojej instalacji w jednym miejscu? – Zapytaj o wycenę, a my przygotujemy dla Ciebie specjalną ofertę.
Internauci szukali również: talerz satelitarny, antena nc+, antena satelitarna nc+, anteny nc+, antena nc+, konwerter nc+, talerz antenowy, talerz do satelity, sztyca do anteny, instalacja satelitarna, jak zamontować antenę satelitarną, jak zamontować antenę satelitarną, talerz anteny satelitarnej, talerz satelitarny nc+, jakość sygnału satelitarnego, talerz nc+, talerz satelitarny cena, antena satelitarna panelowa opinie, wzmacniacz sygnału satelitarnego nc+, jakość sygnału nc+, antena talerzowa, hotbird i astra na jednej antenie, antena nc+ cena, jaka antena do nc+, jak rozdzielić sygnał z anteny satelitarnej, satelita talerz, talerz tv, sygnał anteny satelitarnej, zestaw satelitarny nc+, antena satelitarna talerz, antena do nc+, jaki talerz satelitarny, antena satelitarna jaka najlepsza, zestaw antenowy nc+, talerz z konwerterem, nc jaka satelita, cyfra jaki satelita, jaki konwerter quad do nc+, antena satelitarna i naziemna na jednym kablu, talerz tv sat, siła i jakość sygnału satelitarnego, konwerter monoblock montaż, tunery satelitarne hd ranking, anteny satelitarne opinie, anteny satelitarne rodzaje, antena satelitarna hd, anteny satelitarne do odbioru hd, antena satelitarna 2m, jaki zestaw satelitarny, anteny satelitarne hd, antena satelitarna hd cena, anteny satelitarne forum, do odbioru telewizji satelitarnej, najmniejsza antena satelitarna, satelita w domu, antene satelit, zasilanie konwertera satelitarnego, satelita hd, antena satelitarna instalacja, talerz antena, jak ustawić konwerter monoblock, tania telewizja satelitarna forum, satelitarny talerz, rozdzielenie sygnału nc+, konwerter a jakość sygnału, moc sygnału anteny satelitarnej, instalacja antenowa na 4 telewizory, zez do anteny satelitarnej cena, płaskie anteny satelitarne opinie, astra i hotbird na jednej antenie, płaska antena satelitarna opinie, multiswitche ranking, czy mozna rozdzielic sygnal z anteny satelitarnej na dwa dekodery, anteny do nc+, zakłócenia sygnału satelitarnego, rozdział sygnału z anteny satelitarnej, antena do nc+ cena, zakłócenia anteny satelitarnej, antena satelitarna jakość sygnału, jak zamontować konwerter twin, talerz satelitarny do telewizji naziemnej, ile kosztuje talerz satelitarny, talerz hd, n z jakiego satelity, talerz satelitarny nc+ cena, instalacja antenowa w domku, antena satelitarna do nc+, jak rozdzielić sygnał nc+, astra i hotbird na jednym talerzu, rozdzielenie sygnału satelitarnego na dwa dekodery, zestaw satelitarny hd, antena satelitarna bez kabla, ranking tunerów satelitarnych, jak zamontować konwerter monoblock, telewizja satelitarna hd, antena satelitarna w mieszkaniu, antena satelitarna w domu, czasza do satelity, jak zamocować antenę satelitarną, antena zbiorcza satelitarna, cyfra z jakiej satelity, czasza nc+, jak zamontować talerz satelitarny, jak podłączyć talerz satelitarny, sprawdz instalacje antenowa satelita hot bird, antena satelitarna nc+ cena, jak rozdzielić sygnał nc+, jaki dekoder satelitarny hd kupić