Kabel USB typu C – do czego jest potrzebny? Jaki wybrać?

0
Kabel USB typu C – do czego jest potrzebny? Jaki wybrać?

Micro USB a USB typ C – czym się różnią?

Porównanie obu tych złącz warto rozpocząć przybliżeniem standardów USB. Pomińmy przy tym przestarzałe 1.0 i 2.0, które jak na dzisiejsze czasy oferują bardzo niską przepustowość danych. Wciąż jednak wykorzystywane są przy tańszych urządzeniach typu dyski zewnętrzne lub pendrive’y. Jeśli z kolei chodzi o standard 3.0, to oferuje on prawie 10-krotnie większą przepustowość, za którą idzie o wiele większa szybkość transmisji. To jednak dopiero standard 3.1 zrewolucjonizował rynek małych urządzeń elektronicznych, ponieważ oprócz zwiększonej transmisji danych oferuje prąd ładowania sięgający nawet 100 watów! To jednak głównie przy użyciu złącza USB typu C, a warto wiedzieć, że standard 3.1 dostępny jest także w wersji Micro USB. Jeśli więc kabel USB 3.1 może być także złączem B (Micro USB), to nie należy tak nazywać przewodów USB typ C. Standard 3.2 ogłoszony w 2017 roku występuje za to już tylko w wersji C, przy czym jeszcze bardziej poszerzono przepustowość pasma. Dzięki temu szybkość transmisji danych może wynosić zawrotne 20 Gbit/s (2500 MB/s).

Kabel USB typu C do szybkiego ładowania

W dobie przesyłania danych przez internet, zalety złącza USB typu C dla wielu ludzi sprowadzają się do wygody użytkowania i szybkiego ładowania urządzeń. To pierwsze zostało osiągnięte dzięki symetrycznej budowie łącza, co pozwala wpiąć kabel bez zastanawiania się którą stroną. Ładowanie przy pomocy kabla USB typu C to z kolei nawet 20-krotnie szybszy czas w porównaniu do kabela Micro USB w standardzie 3.0. Idzie za tym zawrotna liczba 100 watów, dzięki czemu przy użyciu odpowiedniej ładowarki niektóre smartfony naładujemy w niespełna kwadrans! 

Kabel USB typu C także do przesyłu obrazu!

Kabel USB typu C to jednak nie tylko szybszy przesył plików i zwiększona efektywność ładowania, ale także kompatybilność z innymi rodzajami przewodów. Zwiększona przepustowość złącza pozwoliła na przykład na przesył obrazu w czasie rzeczywistym. Dzięki temu powstały kable zakończone z jednej strony złączem USB typu C, a z drugiej HDMI. To pozwala podpiąć do monitora lub telewizora w bezpośredni sposób nie tylko telefon, ale także laptopa. Nowoczesne ultrabooki stają się bowiem coraz cieńsze i na złącze HDMI nierzadko brakuje po prostu miejsca. Dzięki temu, że kabel USB typu C może służyć także do ładowania, to dwa takie złącza w laptopie potrafią zaspokoić wszelkie potrzeby związane z podpinaniem zewnętrznego sprzętu. 

Jaki kabel USB typu C wybrać?

Gdy przychodzi nam wybrać kabel USB typu C, to należy się zastanowić nad docelowym zastosowaniem. Wszystko bowiem sprowadza się do końcówki z drugiej strony, dzięki której podepniemy wybrane przez nas urządzenie. Jeśli szukamy kabla do podłączenia telefonu do ładowarki lub komputera, to powinien on kończyć się zwykłym złączem typu A. Zakończenie złączem HDMI pozwoli podpiąć urządzenie do zewnętrznego ekranu, a kabel USB typu C zakończony z obu stron takimi samymi łączami znajdzie z kolei zastosowanie w nowoczesnych komputerach i laptopach gdzie płyta główna oferuje kompatybilne wyjście.

[product id="1496,3822,1495"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium